Манията Pokémon отново завзе света

[elfsight_social_share_buttons id="1"]

pokemon-4-1200x0

Ако сте на възраст между 20 и 30 години или в началото на хилядолетието детето ви е било в първите години на училищното си обучение, няма как да не знаете и помните феномена Pokémon. Малките странни същества, дошли от Страната на изгряващото слънце, бяха истинска мания и бяха обсебили живота на малчуганите.

Създадените от Сатоши Таджири още през 1995 г. покемони, появили се първо като видеоигра на платформата Nintendo, покориха света, превръщайки се в мултимилиардна индустрия. Аниме, манга, карти за игра, играчки, книги, плюшени играчки и фигурки, лепенки и какво ли още не с образа на измислените същества, начело с най-известното – Pikachu, са докарали главозамайващите 46.2 милиарда щатски долара.

Pikachu – най-известният покемон Кадър от анимето Pokémon

За няколко години покемоните отмряха, но не бяха съвсем забравени. И така се стигна до 6 юли 2016 г., когато гигантът Nintendo пусна официално новата мобилна игра Pokémon Go.

Успехът й е меко казано невероятен. За по-малко от седмица поне 9.5 милиона души са си я свалили на смартфоните. И то при положение, че все още не е достъпна в Европа! Приложението вече е номер 1 в онлайн магазините на Apple и Google. А търсенето на ключовата фраза в глобалните търсачки “Pokémon Go” надвиши това на думата “порно”, която скоро не е слизала от първото място по търсения.

А акциите на Nintendo скочиха с несравнимите 56% от деня на официалното пускане на играта.

Самата игра разчита на т.нар. “подсилена реалност” – или в оригинал на английски “augmented reality”. Това всъщност означава, че се използва истинска картина от реалния свят, “подсилена” или съпроводена от компютърно-генерирани обекти. Тя не трябва да се бърка с изцяло вируталната реалност.

Новите възможности на “подсилената реалност” се използват на много места – включително в интериорния дизайн, за да видим как ще изглежда жилището ни с мебелите, които сме избрали Снимка: syrusgold.com

Това представлява и новата игра на Nintendo. В нея играчите използват камерата, GPS навигацията на своя смартфон, както и картите на гиганта Google. Целта е да се “хващат” покемоните, които са разпръснати буквално из целия свят. Така например на телефона ви се появява, че има “див” покемон, който може да опитомите, в парка близо до мястото, което живеете. За да го хванете, ще трябва да вземете смартфона си и да отидете до там и да намерите къде точно е бъдещият ви покемон. Освен да ги хващат, играчите могат да тренират съществата и да се бият с тях.

Водещи финансови издания по света изразяват съмнение още колко време ще продължи манията около “Pokemon Go” и дали тя ще помогне на “Nintendo” да се изправи на крака. Всички обаче са единодушни около мнението, че небивалата популярност ще помогне на развитието на технологията за “подсилена реалност”, която може да намери приложения и в доста по-полезен вид. Никой не се съмнява, че именно тя е и неизменна част от близкото бъдеще.

Междувременно официалният старт на играта в България ще бъде даден на 31 юли, а фенове от цялата страна вече се готвят за събитието.

[elfsight_social_share_buttons id="1"]