Лято 2016: гръцките плажове са пълни, а хазната – празна

Властите подозират масово укриване на данъци, следите на парите водят към България и Румъния

През изминалото лято гръцката туристическа индустрия отново показа положителни резултати след изобилие от кризи – икономически и бежански. Странно защо обаче това не се отрази на приходите в хазната, коментира германското издание Spiegel.

Спадът на резервациите в Турция и други страни, възприемани от почиващите като по-несигурни, се отрази положително не само на Испания и Италия, но и на Гърция. От януари до август 2016 г. 17.19 млн. туристи са посетили южната ни съседка. Броят им е с 1.8% повече в сравнение със същия период за миналата година.

Въпреки това Централна банка на Гърция не даде толкова добра оценка на ваканционния сезон през настоящата година. И това изглежда странно.

Банкерите намериха дразнещо противоречие в цифрите. Въпреки рекордното присъствие на почиващи приходите от 9.25 млрд. евро предходната година са паднали през настоящата до 8.43 млрд. евро – с цели 8.8%.

Някои експерти вярват, че посетителите са просто по-икономични. Въпреки че идват често, те правят резервации в последната секунда на най-ниски цени. Но други специалисти от индустрията смятат това обяснение за наивно. Според тях причината за спада в доходите е много проста: някой просто си е присвоил приходите.

„Това явление трябва да се анализира. Подозираме укриване на данъци в големи размери“, коментира директор на хотел на туристическия остров Родос, пожелал името му да остане анонимно.

Изтичането на капитал от гръцките банки през миналата година подсили банковите депозити в България и Румъния, на фона на страховете от Grexit, политическа нестабилност и 23-дневна банкова блокада, която принуди редица малки и средни предприятия да се преместят в други страни от Европейския съюз, пише електронното издание Ekathimerini.

Данните говорят сами за себе си: през миналата година банковите депозити в България са нараснали с 10 на сто, а в Румъния – с 8 на сто, докато в Гърция е наблюдаван спад от 23% – най-големият от началото на световната финансова криза през 2008 г.

Банкови и други бизнес източници посочват, че редица малки и средни предприятия, предимно от Северна Гърция, са изтеглили депозитите си от местните банки и са ги прехвърлили в съседните балкански държави. Процедурата в България и Румъния е опростена, тъй като и двете страни са членки на ЕС.

Допълнително улеснение е, че най-големите гръцки банки имат силно присъствие чрез дъщерните си дружества в двете балкански държави. Те разполагат и с достатъчно експерти, които да консултират местещия капиталите си бизнес. Много самоосигуряващи се гърци, както и такива със свободни професии, също спестяванията си в България и Румъния.

Източник: http://www.economic.bg

Следвайте ни в социалните медии