Лош ли си, ако не приемаш всички бежанци?

[elfsight_social_share_buttons id="1"]

Ако приемаш само онези бежанци, които наистина са преследвани в родината им, както иска да прави Австрия – ксенофоб ли си, потъпкваш ли европейските закони, нарушаваш ли правото? Категорично не, твърди Райнхард Мюлер.

Ксенофобски ли се държи Австрия? Нарушава ли европейските стандарти и международното право? Или просто си пише прилежно домашното?

Вярно е, че трябва да имаме едно наум, когато някой приема извънредни мерки за ограничаване на бежанския поток. Но се налага да припомним и друго: че който идва от сигурна страна, не може да се позовава на правото на убежище. И затова може да бъде върнат обратно. Който е стигнал до страна от Европейския съюз, трябва да знае, че съответните власти са в правото си да проверят по бързата процедура дали са изпълнени условията за даване на убежище. А и европейското право позволява гранични контроли при извънредни обстоятелства.

С решенията и поведението си Австрия допринесе много за затварянето на тъй наречения „балкански маршрут“. По този начин страната се нагърби с една задача, която Германия не пожела да изпълни. И със сигурност не представлява нарушение на правото да подхождаш избирателно към напиращите към границите ти чужденци и да пускаш само онези, които наистина са преследвани в родината им. Точно обратното дори: това е знак, че съблюдаваш законите и осъзнаваш своите отговорности.

Райнхард Мюлер, „Франкфуртер Алгемайне Цайтунг“

[elfsight_social_share_buttons id="1"]