Единствени затруднения и тапи има по магистрала „Хемус“, заяви министърката.
Първо трябва да кажем, че решението на съда, което не е окончателно, касае само постановлението, с което повишението е влязло в сила. Дори и да се приеме такова решение на следваща инстанция, то няма ретроактивно действие. Това заяви в ефира на Нова телевизия министър Лиляна Павлова относно решението на съда за новата цена на винетките.„Цената и стойността на винетките ще са тези, които са. Съдът не отменя за назад, а говори за напред. Той може да инструктира да се приеме наново цената, спазвайки се някаква друга процедура. Ние изобщо не сме в хипотеза да отпаднат новите цени на винетката. Тричленката дори няма единомислие”, отсече Павлова.
„Това постановление бе прието от Министерски съвет. Съгласувателната процедура е спазена. Всеки акт е качен на сайта на Министерски съвет за обсъждане, което значи, че доводите на съда не са обосновани. И все пак, жалбата е по процедурата на приемане, а не по цената на винетките”, сподели министърката.
„Ако говорим за това, колко пари ни трябват за пътища, то те са 600 000 млн. лева годишно. Ако искаме да ги съберем, ще ни е много трудно. Сега с цена 100 лева, ние събираме 300 000 млн. лева. Заради социалния ефект вдигнахме винетките само с толкова. Имаше предложение да станат и 150 лева, но го отхвърлихме“ заяви Павлова и добави, че който иска да пътува, трябва да плаща за пътищата и услугата, която ползва.
Павлова обясни, че ТОЛ такса автомобили няма да плащат. „Тя ще е само за камионите и тежкотоварните автомобили. Колите ще останат на електронни винетки, а камери ще засичат дали водачите се движат правомерно по магистралата”, добави тя.
Единствени затруднения и тапи има по магистрала „Хемус“. На „Тракия“ няма трафик. На „Струма“ всичко е сменено и укрепено. Делфилето там вече е свободно“, заяви Павлова.
„Лично си купих винетка. Годишна си взех, от бензиностанция“, усмихнато сподели Павлова и добави, че на 200 000 инвалиди са предоставени безплатни винетки.