Подготовката за българското председателство на Съвета на ЕС върви със забавяния и нужда от допълнителни средства в няколко посоки.
Това заяви ресорният министър Лиляна Павлова в студиото на „Тази сутрин”. Но пък вече има ясни политически приоритети.
Тя предположи, че няма да бъде надхвърлен бюджетът на председателството, който е в размер на 150 млн. лв.
1200 души са определени и са ангажирани с председателството за ЕС. Всяко ресорно министерство, което има отношение, е излъчило хора. Аз съм готова с голяма част от своя екип, заяви Павлова. Остава предизвикателството в политическия кабинет. Хората, които са работили с предишните екипи с Меглена Кунева и Деница Златева са същите, които ще работят.
Натиск върху финансовата рамка се очертава по три основни причини. На първо място е, че капиталът на избрания за основна сграда на председателството Национален дворец на културата ще трябва да се увеличи с още няколко милиона лева, тъй като първоначалните разчети са били по прогнозна стойност преди обществената поръчка за ремонта му. Винаги е в милиони това, което трябва да се дофинансира. Това не е нещо извънредно. Второто е – да бъде направена допълнителна обществена поръчка за сигурността и IT сигурността. Трябва да се изгради нов пресцентър с 240 места. В първоначалната обществена поръчка не е предвидено това. Отделно имаме да направим телевизионни студия за живо, сателитно излъчване, обясни Павлова.
Предстои и да бъде назначен зам.-министър, който да представя страната в Европейския парламент. Друг пък ще бъде експерт от сектор „Сигурност”, допълни Павлова и увери, че не знае кои ще са.