Криминализиране на споделените пътувания искат превозвачи

Тол таксите остават, заяви транспортният министър след среща с бранша.

Между 3000 и 5000 микробуса у нас изпълняват нерегламентирани споделени превози, т.е. 50% от бизнеса е нелицензиран. Автобусните превозвачи настояват за криминализиране на нелицензираните споделени пътувания, обяви Галя Топалова, председател на Националното сдружение на автобусните превозвачи в България. Тя присъства на пресконференция заедно с министъра на транспорта Ивайло Московски.

“Ще работим с МВР по темата за криминализиране на нелицензираните споделени превози, защото само Пътна полиция има право да проверява превозните средства”, посочи Топалова. От браншовата организация ще настояват наказанието при доказани случаи да бъде минимум пробация. “Тоест, ако се установи, че водач на микробус или автобус бъде хванат да извършва такива превози, трябва да се понесе отговорност. Трябва такива превозвачи да плащат данъци, което те не правят”, поясни Топалова пред Kmeta.bg. Специалистите трябва да кажат как точно ще се изработи механизмът за санкциониране, допълни тя.

Топалова и Московски изтъкнаха проблем с обществените поръчки за автобусен транспорт в общините. “Много общини се възползват от т.нар. форсмажорни обстоятелства. Това значи, че те реално наемат фирми, без да провеждат необходимите за целта обществени поръчки”, разясни Топалова.  Ще се наложи временен мораториум върху ползването на форсмажорни обстоятелства, за да се справи Министерство на транспорта с порочната практика, заяви министър Московски. В момента общините се оправдават с това, че обществените поръчки са дълъг процес и често включват обжалвания, а гражданите не могат да стоят без транспорт, поясни той. “Прави са, но не напълно. Има Закон за обществените поръчки, който трябва да се спазва, а те не го правят”, каза Московски, като отказа да назове конкретни общини.

Все още не е ясно дали автобусните превозвачи ще протестират на 26 април, както бяха обявили. Разговорите им с Министерство на транспорта продължават. “Надяваме се проблемите да бъдат решени, днес срещата с министър Московски мина много добре, ще разговаряме с превозваческите фирми от сдружението и ще решим какви действия да предприемем. Всичко зависи от хода на разговорите”, поясни тя.

Тол таксите за автобусните превозвачи, които са основнатапричина за недоволството им, остават. Транспортният министър е категоричен, че те са най-справедливият начин за таксуване: “Това е факт, защото ако железопътният транспорт, пристанищата, летищата са с разходно ориентирани пътни такси – т.е. приходите им отиват, за да се покриват разходи. При магистралите, например, не е така, защото там приходите отиват за инвестиране в настилката”, заяви още той.

Заедно с превозвачите Московски обсъжда гратисен период за въвеждането на тол таксата, но не се ангажира с конкретен срок, тъй като по проекта работи основно регионалното министерство. “От 2018г. не могат да се плащат тол таксите, по унгарския модел автобусите работят с винетки, само товарните автомобили плащат тази такса”, разясни Галя Топалова. Среща по въпроса ще има между 10 и 20 май, съобщи тя.

Освен това превозвачите искат да се уеднаквят таксите на автогарите за престой на автобусите. “В София таксата е 18 лв с ДДС, а в Русе – 30 лв, за да влезе автобус в автогарата и да се качат или слязат пътниците”, обясни тя. Министър Московски заяви, че неговото ведомство, заедно с превозвачите, ще работи за нови категоризации на автогарите и ценообразуване за ползването им, срокът е 3 месеца. Категоризацията ще взема предвид брой на хората в съответното населено място, броят на пътниците, ползващи автогарата или други фактори, тепърва ще се решава, добави Московски.

Според Топалова, в бранша има “крещяща нужда” от шофьори на автобуси, ТИР-ове, както и от машинисти. “Както има IT специалисти от чужбина, които могат да бъдат наемани, без да се пуска обява, така ние настояваме това да бъде възможно и за водачи на превозни средства. Нека режимът за наемане бъде облекчен”, заяви Топалова. По въпроса ще се проведат преговори с Министерство на труда и социалната политика.

Работи се и по създаването на нова национална транспортна схема. Срокът за нейното изработване е 3 месеца. Възможно е да има промени в разписанията на влаковете и на автобуси, но за момента не е ясно на кои.  “Още през миналия ми мандат заедно с БАН направихме математически модел на такава схема. Сега съвместно с превозвачите ще го коригираме и той трябва да заработи тази година”, обясни министър Ивайло Московски.

Следвайте ни в социалните медии