Комисията за защита на конкуренцията спи! Тя ли е контролният орган и кой трябва да поеме отговорност за пострадалото в джакузи дете?

КЗП се скри грозно при инцидента с детето в джакузи, това пише в свое писмо до медиите Независимия съюз на потребителите в България. Според Закона за туризма КЗП е контролният орган в туристическия отрасъл Комисията за защита на потребителите отново се скри от отговорност и от задълженията си. Този път при инцидента с дете, което пострада при ползване на джакузи в хотел.

Три дни вече детето се бори за живота си, след нелепия инцидент в джакузи, където беше засмукано от помпата на водното съоръжение. До този момент никой не е поел отговорност и нито една институция не дава отговор кой е виновен.

Припомняме, че джакузи в луксозен хотел прати 4-годишно момиченце в кома. Детето било буквално засмукано от дюза и е с риск за живота. Инцидентът се е случил в „Златни пясъци”. „Тя започна да пищи, а аз се опитах да я извадя, но не можех”, разказва майката, която допълва, че не е имало никакви табели с предупреждения, че има опасност.

Ето и становището на Независимия съюз на потребителите в България без редакторска намеса:

Според Закона за туризма основен контролен орган в този бранш е КЗП. В нашето законодателство е въведена директива за обща безопасност, която покрива всички пазарни сектори, в които няма специално законодателство. Тази директива е изцяло в компетенцията на КЗП.

Законът въвежда изискване услугата, която се предлага, включително в туризма, да е безопасна. Трябва да се вземе предвид характеристиката на услугата, указанията за нейното ползване, кои са рисковите групи – деца, възрастни хора, бременни и кърмещи жени.

Инцидентът показва, че има опасни услуги, които се предлагат на пазара. А контролният орган – КЗП, мълчи и се скри след жестокия инцидент с детето в Златни пясъци. Все още няма реакция от страна на КЗП и по сигналите, подадени от Национална асоциация за защита на потребителите за опасни детски площадки.

По отношение на Закона за туризма в страната се засичат много нарушения. Наши проверки в офиси на туроператорски фирми показват, че често служителите им предоставят брошури, които съдържат подвеждаща или невярна информация. Най-често проблемите са с вида и категоризацията на хотели и други туристически обекти. Например от посетени няколко Интернет сайта на туроператори констатирахме, че се предлагат СПА-комплекси, които не са категоризирани, а се обявяват с по 3 или 4 звезди.

Най-честите отклонения в сайтовете, са свързани с категорията на хотела, в който се предлагат нощувки.

Информацията за състоянието на туристическия пазар, която ние получаваме е обезпокоителна, още повече, че самият контролен орган – КЗП, посочва в отчетния си доклад за миналата година, че има 63 процента присъствие на нелоялна търговска практика в туризма.

Ефективно функциониращият пазар изисква честно действащи търговци, отговарящи най-добре на нуждите на потребителите и информирани потребители, ползващи правата си. Българският потребител е информиран със заблуждаваща информация. Дори да иска да предяви рекламация и да ползва помирителните комисии, те не функционират.

Търговците не действат честно, а в много случаи си служат с измама. Това не е само в туризма. Проверки в случайно избрани търговски обекти показва, че в 80% от случаите има нарушения, свързани с правото на информация на потребителите. Често липсват етикети на стоки, а в други етикетът не съдържа пълната информация, зададена от закона. В трети – стоки от внос, имат стикери на български език, който укрива съществени характеристики на продукта, дадени от производителя.

В по-големи търговски обекти се констатира, че стоки в търговската зала са с обявена една цена, а на касата се маркират на по-висока. При проверка в борса за автомобили втора употреба, се оказва, че при почти всяка кола, прегледана от нас, има посочени характеристики с невярно съдържание. Такива са датата на първа регистрация на автомобила, максималната мощност, пробегът, разходът на гориво и др.

Следвайте ни в социалните медии