Независимо дали почивката е била активна, или отморяваща, след края й човек има нужда от известно време за адаптация. Вижте няколко предложение как да се справите по-лесно с депресията след отпуск.
Физиологическите нужди изискват поне месец без работа, за да има време организмът да се настрои, да се адаптира към промяната и да има „простор“ и за почивка, коментира психологът от Института за изследване на населението и човека към БАН доц. Маргарита Бакрачева.
Чисто психологически също е необходим възможно най-продължителен период, за да се усетите добре на мястото, на което сте, да обиколите интересни места, да имате време и за релакс.
За съжаление месец в отпуск на практика е почти невъзможен, затова специалистът препоръчва да извлечете максимума от малкото свободни дни и да се забавлявате.
Всеки трябва да отделя поне един час на ден за неща, които обича да прави,
без работа и домашни задължения. Това има водещо значение за вътрешния тонус. Добре е и половината от уикенда да посветите на себе си и нещата, които искате. Това ще ви донесе усещането, че контролирате живота си и ще ви осигурява пространство за отпочиване, обяснява доц. Бакрачева.
Нагласата, а не количеството време, могат да предпазят от прегряване, тъй като в повечето случаи носите всички проблеми със себе си и не ги затваряте, за да си починете от тях, коментира психологът.
Независимо дали почивката е била активна, или отморяваща, след края ѝ човек има нужда от известно време за адаптация.
Вижте няколко предложение как да се справите по-лесно с депресията след отпуск:
1. Направете нещо ново за вас. Посетете непознато заведение, излезте с познати или колеги, с които не сте били навън досега. Купете си нови дрехи или друго, което пожелаете. Всичко ново и непознато, което направите ще ви отдалечи от тъгата по прекрасно изкараната почивка.
2. Организирайте си кратко пътуване през уикенда. Тъгата по почивката може да бъде заменена с още малко приятно време, прекарано извън града и далече от работата и задълженията. Това ще ви помогне да запазите усещането, че летните емоции не са приключили.
3. Не по-малко важни са и срещите с приятели за преодоляване на постотпускарския стрес. Споделянето на хубавите спомени от лятото може да има положителен ефект върху психичното ви здраве. Добра идея е на работното си място да сложите сувенири от ваканцията – снимки, картички, предмети.
4. Намерете си ново занимание – кулинария, спортуване, изработване на бижута, предекориране на дома или нещо друго, което ще запълни вниманието ви и ще ви отдалечи от тъгата по изминалия отпуск.