В първите дни на новия летен сезон Регионалната здравна инспекция във Варна наложи временна забрана за къпане във водата при Офицерския плаж заради замърсяване на морето в района.
За поредна година е засечена висока концентрация на бактерии, предизвикващи стомашно-чревни инфекции и алергии. Офицерският плаж редовно води в „класацията“ на най-нечистите варненски градски плажове.
От Българската туристическа камара обаче излязоха с отворено писмо, в което посочват, че са силно обезпокоени от факта, че „наслоявани с години проблеми, извадени изведнъж като непреодолими пречки точно в началото на активния летен сезон“.
„Считаме за абсолютно недопустимо един отделен случай да бъде преекспониран в публичното пространство по този начин. За нас е неразбираемо защо водеща новина в родните ни медии е, че в България се намират едни от най-мръсните плажове. Важно е да се прави и разлика между управлението и грижите за чистота на отделни плажове и курорти“, се казва в позицията на Камарата.
Единадесет плажа по българското Черноморие притежават сертификат за чистота и сигурност „Син флаг“:
– „Дюни“,
– „Оазис“,
– „Поморие – Изток“,
– „Слънчев бряг – Север“,
– „Слънчев бряг – Юг“,
– „Созопол – Харманите“,
– „Свети Влас – Централен“,
– „Свети Влас – Нов плаж“,
– „Свети Влас – Изток“,
– „Яхтено пристанище Марина Диневи“
– „Слънчев ден“
Сертификатът за качество се издава от международната Фондация за екологично образование, чийто член е Българско движение „Син флаг“. Той е най-утвърденият еко-етикет и стандарт в туризма.
За миналата година с него са удостоени 3468 плажа и 695 яхтени пристанища в цял свят, сред които и най-добрите български локации.
Последната проверка на кандидатите по Черноморието е направена през май 2015 г.