Киви – плодът на здравето

Кивито е един изключително интересен и полезен плод. Откровено то прилича на космат картоф и да, наистина носи името на националната и гербова птица на Нова Зеландия.

Именно от там растението потегля по пътя си към Южна Америка, а от там към целия останал свят.

Кивито вирее най-добре в Китай и там се отглеждат огромни количества от него.

У нас е внесено от Франция и също бива успешно отглеждано в районите по Черноморието и Пиринския край..

Друго, което може да се каже за кивито е, че е плод на лианово растение с кафява мека мъхеста обвивка и тревистозелена, сочна и мека сърцевина. Около нея са разположени дребни черни семки.

Плодовете му приличат по големина и форма на дребни картофи.

Кивито е изключително богато на витамин С – 0,15-0,30 процента, което е със 8-10 пъти повече от съдържащото се в лимона и касиса. Ненапразно е наричано „плода на здравето“.

Особено ценен е минералният му състав – приблизително 1,5 процента калий, калций, желязо, натрий, фосфор, хлор и сяра.

За отличните диетични свойства на плода допринася съдържанието на ензима актинидин, който е много благоприятен за разграждането на усвоеното от организма месо, особено червеното.

Препоръчва се при изтощение и слабост, след прекарани тежки инфекциозни заболявания, при физическо и умствено претоварване, при проблеми с храносмилането и лениви черва.

Особено полезен е сокът като профилактично средство за повишаване на защитните сили на организма към простудни заболявания и инфекции.

Също така плодът е подходящ за хора, претърпели операции, при които раните трудно зарастват или пък са с фрактури на костите.

Благодарение на способността си да “изгаря” мастните натрупвания в артериите и по този начин да снижава риска от образуването на тромби, кивито може да допринесе много в борбата със сърдечно-съдовите заболявания.

Желателно е плодовете да престоят поне месец, след което могат да се консумират в сурово състояние. При термична обработка то губи от качествата си, затова се препоръчва да се сервира в натурален вид. Тогава кивито запазва своя цвят и цялата свежест на вкуса.

Източник: Edna.bg

Следвайте ни в социалните медии