Кери: Турция може да загуби членството си в НАТО

Турция би могла да загуби своето членство в НАТО, ако не успее да спази принципите на демокрацията след опита за преврат в страната миналата седмица.

Близо 9000 военни и полицаи бяха отстранени от работа след проваления опит за преврат в страната. По думите на премиера Бинали Йълдъръм освен тях други над 7500 души са арестувани, пише в. „Индипендънт“, цитиран от БГНЕС.

По време на съвместната си пресконференция с върховния представител по външна политика и сигурност на ЕС Федерика Могерини, държавният секретар на САЩ призова правителството в Турция да спазва върховенството на закона.

Докато Могерини заяви, че страни, които позволяват смъртното наказание, не могат да се присъединят към ЕС, Кери допълни, че „НАТО също има изисквания, уважаващи демокрацията“.

По неговите думи Вашингтон ще подкрепи изправянето на извършителите пред правосъдието, но също така наблегна на важността да бъдат спазвани демократичните правила.

Мнение:Пентагонът бе хванат неподготвен, когато турското правителство включи американските самолети и дронове, който действат от военновъздушната база Инджирлик срещу ИД в Сирия, в забранената за полети зона, която бе наложена над Турция след преврата. Нещо по-лошо, бе прекъснато електрозахранването на базата. След това турският командир на базата бе арестуван.
Марк Алмънд*, в. ”Дейли телеграф”

Прочети още »

Ние силно призоваваме правителството на Турция да поддържа спокойствието и стабилността в страната и също така призоваваме кабинетът да спазва най-високи стандарти за уважение на демократичните институции в страната и върховенството на закона, заяви Кери.

В своето изказване държавният секретар на САЩ също така заяви, че Турция трябва да представи доказателства, с които да подкрепи исканията си за екстрадирането на духовника Фетхуллах Гюлен. Според властите в Анкара Гюлен е основната фигура зад проваления преврат. Проповедникът се намира в самоналожено изгнание в САЩ.

„Призовавам външният министър (на Турция – бел. ред.) да бъде сигурен, че каквито и официални документи или молба да ни изпратят, те трябва да изпратят доказателства, а не обвинения“, каза държавният секретар.

„Ние искаме да видим действителни доказателства, които отговарят на стандартите за контрол, които съществуват в много държави, уважаващи системата на екстрадиране“, посочи още той.

Източник:dir.bg

Следвайте ни в социалните медии