Какво свърши 44-тото Народно събрание?

От конституирането си 44-тото Народно събрание е провело 129 пленарни заседания, четири от които извънредни.

От началото на мандата си 44-тото Народно събрание е приело 120 закона, 206 решения и две декларации. Това сочи справка, подготвена от парламентарния пресцентър и дирекция “Пленарни заседания, парламентарен контрол и финални текстове” на Народното събрание.

През третата си сесия 44-тото Народно събрание е приело 49 закона и 25 решения. Парламентът е имал 37 редовни и едно извънредно пленарни заседания.

За периода от 11 януари до 4 април 2018 г. са внесени 35 законопроекта, като 19 от тях са на народни представители. Постъпили са 34 проекта за решения, от тях 30 са от депутати, както и един проект за декларация.

Сред приетите от Народното събрание нови закони са Закон за ратифициране на Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество между Република България и Република Македония, Закон за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество, Закон за пазарите на финансови инструменти, Закон за платежните услуги и платежните системи, Закон за мерките срещу изпирането на пари, Закон за електронните съобщителни мрежи и физическа инфраструктура и др.

Парламентът е гласувал промени в Кодекса на труда, Закона за социално подпомагане, Закона за здравето, Закона за насърчаване на инвестициите, Закона за трудовата миграция и трудовата мобилност и др.

Използваното време за осъществяването на контролната функция на парламента през третата сесия е 45 часа и 20 минути, като парламентарният контрол е провеждан в 11 пленарни заседания.

В Народното събрание от 1 януари до 4 април 2018 г. са постъпили 543 въпроса и 25 питания. В този период е имало едно изслушване, три разисквания по питане и един вот на недоверие на Министерския съвет.

Проведени са разисквания по питане относно: политиката за изграждане на електронно управление; стратегия за запазване и развитие на общинските болници; политиката в областта на ядрената енергетика.

В последния ден на сесията – 5 април 2018 г., се проведоха разисквания по четвъртото питане, отправено към министъра на енергетиката Теменужка Петкова, относно политиката в областта на топлоснабдяването.

За периода от 1 януари до 4 април 2018 г. членовете на правителството са отговорили на 428 въпроса и 18 питания.

На най-много въпроси и питания са отговорили министърът на финансите Владислав Горанов – 104, министърът на вътрешните работи Валентин Радев – 61, министърът на здравеопазването Кирил Ананиев – 56, министърът на земеделието, храните и горите Румен Порожанов – 41, министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков – 34, министърът на околната среда и водите Нено Димов – 24, министърът на труда и социалната политика Бисер Петков – 21, министърът на образованието и науката Красимир Вълчев – 19, заместник министър-председателят по обществения ред и сигурността и министър на отбраната Красимир Каракачанов – 13, министърът на културата Боил Банов – 12 и т.н.

Най-много въпроси и питания са отправили народните представители Георги Гьоков – 39, Георги Стоилов – 38, Иван Димов Иванов – 38, Иван Валентинов Иванов – 29, Любомир Бонев – 25, Надя Клисурска-Жекова – 21, Георги Йорданов – 20, Светла Бъчварова – 19, Манол Генов – 19, Кристина Сидорова, Пенчо Милков, Илиян Тимчев – по 16, Лало Кирилов – 14, Георги Свиленски – 13 и т.н.

От народни представители от ПГ „БСП за България“ са внесени най-много въпроси и питания – 447 въпроса и 23 питания. От ПГ „Обединени патриоти“ са отправили 42 въпроса и 1 питане, от ПГ на ДПС – 27 въпроса, от ПГ на ПП ГЕРБ – 23 въпроса и 1 питане и от ПГ на ПП ВОЛЯ – 4 въпроса.

Днес народните представители излязоха в 10-дневна Великденска ваканция след последното си пленарно заседание преди празниците.

Следващото заседание на Народното събрание е насрочено за 18 април, от 9:00 часа.

Следвайте ни в социалните медии