Какво да правим, след като ни ухапе кърлеж?

В САЩ с медицински доказателства са изчислили: при 20% заразени кърлежи е необходима профилактика.

Карта на инфектираните кръвосмучещи в по-големите софийски паркове сочи между 7 и 33% рискови популации.

Изненадващо най-много кърлежи – преносители на лаймска болест, в софийските паркове са установени в Докторската градина и парка на “Горна баня”, където заразените са 33 процента.

Това показва карта на Националния център по заразни и паразитни болести, изготвена по броя на инфектираните деца и възрастни, ухапани през последния рисков сезон.

Данните съобщи за в. “24 часа” проф. Тодор Кантарджиев, директор на Националния център по заразни и паразитни болести и главен координатор на експертния съвет по микробиология към здравното министерство.

За останалите по-големи градски градини в столицата има данни за кърлежи – преносители на лаймска болест, съответно:

Западен парк – 31%

Бонсови поляни – 25%

Ловен парк – 20%

Зоопарк – 22%

Градинки в жк “Младост” – 13%

Южен парк – 12,5%,

Северен парк – 12%

Гробищни паркове – 10%

Княз-Борисовата градина – 8%

Градинките в жк “Люлин” – 7%

Когато в деня след Задушница се удвои обичайната ежедневна опашка от ухапани, отишли да им извадят кърлеж, това е ясна индикация за гъстото заселване и на гробищните паркове с кръвосмучещата напаст, казват лекарите.

Пръскането на тревните площи срещу кърлежи трябва да се направи, докато растителността е ниска и при условие в следващите няколко дни да не се очаква дъжд. А през целия топъл сезон – след окосяване.

“Много добър опит за намаляване на риска от заразяване след ухапване има в САЩ. Когато се установят 20 процента кърлежи, заразени с лаймска болест, се прави постекспозиционна (след ухапване) профилактика – обясни проф. Кантарджиев. – С изваждането на кърлежа при първото хранене се вземат еднократно 2 таблетки от подходящия за целта антибиотик, който е известен на лекарите и у нас, и така медицински доказано вероятността от заразяване се намалява 10 пъти.”

Кърлежите, които пренасят лаймска болест, могат да заразят човека и с болестите ерлихиоза и анаплазмоза. Те се проявяват с повишена температура и промени в кръвната картина. Не причиняват трайни увреждания, за разлика от лаймската болест, чийто ход в 3 стадия наподобява този на сифилиса, като последният обикновено засяга централната нервна система, обясни директорът на НЦЗПБ.

Следвайте ни в социалните медии