Какви коли карат най-бедните?

[elfsight_social_share_buttons id="1"]

Статистиките за продажбите на автомобили обикновено подминават високомерно тези пазари. Там всяка нова кола независимо от марката и модела е не просто ежедневно удобство, а истински символ на разкоша.

Мащабите на бедността и мизерията в тези държави не подлежат на описание, но дори и там има хора, които не разчитат за превоза си на собствените си крака или впрегатен добитък. Това са най-популярните автомобили в най-изостаналите икономически страни в света.

Того

Икономиката на западноафриканската Република Того разчита изцяло на добива на полезни изкопаеми. Селското стопанство и животновъдството са развити слабо заради климата и местните насекоми. Брутният вътрешен продукт (БВП) е $607 (1 012 лв.) на глава от населението. Страната има огромни проблеми със здравеопазването – всеки 20-и тогоанец е инфектиран с вируса на ХИВ.

Официална статистика за продажбите на нови коли в Того не се води. Маркетинговите аналитици формират изводите си единствено на наблюдения и общодостъпни материали в интернет. Най-популярните модели са Land Cruiser Prado, Toyota Hilux и Mitsubishi L200.

Мадагаскар

Знаменитият остров в Индийския океан води неравна борба с бедността и всячески се стреми на подобри финансовото положение на населението, но с БВП около $450 (750 лв.) перспективите не изглеждат никак бляскави. Страната е най-големият производител на ванилия в света и икономиката зависи от селското стопанство, което на свой ред разчита на милостта на скакалците.

95% от продажбите на нови коли в Мадагаскар се падат на столицата Антананариво. Най-добре се харчат Toyota Hilux и Land Cruiser, следвани по петите от Hyundai и Mitsubishi. От година на година все по-търсено става Renault Sandero, който постепенно заема мястото на дядо си R4 от пътищата на острова.

Малави


С брутен вътрешен продукт на глава от населението от около $300 (500 лв.) Република Малави разчита на износа на фъстъци, чай и тютюн. По-голяма част от населението е напълно неграмотно, а един лекар се грижи за 15 000 души.

Миналата година в Малави са регистрирани 1 743 нови коли. Лъвският пай се пада на Toyota, която е продала 814 автомобила. 360 от тях са били Hilux. Втори по популярност е Land Cruiser, а на трето място се класира Ford Ranger.

Нигер

Почти целогодишната непоносима жега и неплодородните почви правят селското стопанство в Нигер практически невъзможно. Икономическата ситуация в страната, която често е бъркана с Нигерия, граничи с мизерията. Причините за БВП в размер на $400 (666 лв.) могат да се търсят в неграмотността. Да чете в тази африканска държава умее едва всеки четвърти.

Ако посетите Нигер, най-вероятно ще виждате по уличите само „тойоти“. Три от всеки пет автомобила в страната са произведени от японската компания. Местните изпитват огромен респект към Corolla, която изпреварва по продажби и Hilux, и Land Cruiser. Като цяло обаче пазарът се намира по-близо до състоянието на летаргия. Годишно се продават по 100-ина нови коли.

Зимбабве

За инфлацията в Зимбабве неслучайно се разказват вицове. Допреди въвеждането на щатския долар за официална валута това бе държавата с най-много милиардери на глава от населението, макар че местните можеха да вложат трилионите си в основни хранителни продукти, и то с доста късмет. В сравнение с други африкански държави брутният вътрешен продукт от $750 изглежда внушителен, но заради лошото здравеопазване и стремително разпространяващия се вирус ХИВ смъртността сред населението е огромна.

Най-голям дял от зимбабвийския пазар владее General Motors. Абсолютен лидер по продажби е пикапът Isuzu KB, макар че напоследък и този модел губи позиции заради все по-слабата покупателна способност на местните.

Еритрея

В древността наричали тази страна „Земя на боговете“ заради спиращите дъха плажове по крайбрежието на Червено море. Нестихващите военни конфликти и изостаналостта обаче не позволяват на Еритрея да се превърне в популярна туристическа дестинация. Брутният вътрешен продукт в размер на $500 се дължи на тежката неграмотност и зле развитото здравеопазване.

Еритрейските таксиметрови шофьори предпочитат корейската продукция в лицето на Kia Rio и Hyundai Accent, но лидер по продажби е Toyota Corolla, следвана от Hilux. Добре се харчи също Land Cruiser, включително и флагманският модел 200. Огромната част от трафика обаче си остават стари брички, сред които доста оригинални костенурки на Volkswagen.

Либерия

В едни по-добри времена Либерия изнасяше кафе, нефт и диаманти, но сегашната ситуация в страната е напрегната. Безработицата се разраства с главоломни темпове и всеки четвърти живее под прага на бедност, вегетирайки с по 65 лв. на месец. БВП е $400 (666 лева).

По пътищата на Либерия най-често се виждат Nissan Sunny и Toyota Corolla от средата на 90-те години. Повечето от тях работят като таксита, тъй като автомобилът си остава непостижим лукс за обикновения човек. Лидер по продажби е Nissan Frontier (предишното поколение на Pathfinder), купуват се и много „тойоти“.

Конго

Демократична република Конго е една от най-големите и… най-бедни държави в света. Брутният вътрешен продукт е едва $250. В тази страна все още има канибалски племена, при това човекоядството се дължи на икономическа принуда. Периодично избухват военни конфликти, които обикновено завършват с масови кръвопролития.

Новите коли в Конго са рядкост. Купуват ги или на миротворчески мисии, или спортисти, или дипломати. Лидери в статистиките за продажби са Toyota Land Cruiser, Prado и Hilux, но Isuzu D-Max и Nissan X-Trail също са търсени.

Бурунди

Промишленост в тази централноафриканска държава липсва и местните се прехранват със селско стопанство. Локалните войни са ежедневие, а БВП е $265 (442 лева). В Бурунди дори обикновен мобилен телефон с копчета се смята за върховен лукс.

В страната има едва 20 000 автомобила, по-голяма част от които стари „японки“ с проста и надеждна конструкция. Годишно се продават по няколкостотин нови коли, най-много от които са Toyota Land Cruiser 70. Най-тачена обаче си остава Corolla.

Централноафриканска република

Независимо от огромните залежи на диаманти, нефт и злато, ЦАР се подрежда сред най-бедните държави в света с БВП от $460. Постоянните конфликти между престъпните групировки, държавните преврати и гигантските мащаби на корупцията не дават особени шансове за развитие.

Асфалтови пътища в ЦАР практически липсват. Дори лек дъжд превръща прашните шосета в лепкави гьолове, с преодоляването на които се затрудняват дори доказани всъдеходи. Автопаркът е съставен предимно от модели от 80-те и 90-те години с неясен пробег. Най-добре сред новите коли се продава Toyota Hilux, която се използва масово не само от миротворческите мисии на ООН, а и от местните бандюги. В аналогични количества се харчи и Land Cruiser 70.

Източник: Fakti.bg

 

[elfsight_social_share_buttons id="1"]