Дърводобивни фирми изсичат вековни дървета във Врачанския Балкан, сигнализираха до агенция BulNews притеснени жители на врачанското село Згориград за Вас предават novinite.eu.
Згориград готви бунт заради изсичане на дървета над селото.
Главните притеснения на жителите на селото са две.
На първо място те поставят наближаващите обилни пролетни дъждове, които без естествената бариера от дърветата, могат да залеят цялото село. Историята помни няколко такива големи наводнения, а хората са изпаднали в истински ужас от вероятността за потоп.
Второто притеснение на жителите на селото е замърсяването на въздуха.
„Всички от Згориград са потресени от случващото се. Целият Балкан се е превърнал в сечище. Балкана си отива, а ние оставаме без чист въздух. Тези, които секат вековните дървета са престъпници… Къде са активистите от Пирин, за да видят как държавата позволява унищожаването на природата ни“, споделят пред медията ни възмутените хора.
В отговор на притесненията на жителите на Згориград директорът на горското във Враца Ивайло Ангелов заяви, че в посочения район няма гола сеч. По думите му теренът бил определен за сечище още през 2014 година от Министерството на околната среда и водите и е съгласуван с всички институции, а преди това преминал екологична оценка.
Ангелов заяви,че на територията на природния парк се позволява изсичане на определен процент дървен материал, като ако извън регулацията на парка може да се секат 30%, то позволеното на територията му е до 15% от цялата площ на сечището.
Тук основният въпрос на хората е кой решава кои дървета да бъдат отсечени и дали всъщност не се сече доста повече от 15%. Те се притесняват също и колко качествен е контролът от регионалната дирекция по горите в Берковица и дали горските не играят партия с фирмите за дърводобив, за да припечелят някой друг лев.
„Гората в района е 120-годишна. Принадлежността на Врачанския Балкан не забранява сечта, а само позволява по-малко дървесина за рязане. Важно е да се знае, че Пирин е национален парк, а тук е природен парк и може да има сечища. Пак искам да подчертая, че в района няма гола сеч, като съм готов да заведа на мястото всеки, който иска да види как точно се сече“, заяви Ангелов.
Според директора на горското притеснението на хората идва от факта, че всекидневно виждат камиони натоварени с големи трупи да слизат от района. Това обаче не означавало, че районът е обезлесен.
В институциите вече са подадени няколко сигнала за сечището, но е повече от ясно, че фирмите за дърводобив ще продължават да режат „белите дробове“ на врачани и то с помощта на държавата, смятат потресените згориграждани.