Измамник в социалните мрежи примамва жертви с фалшив профил, сред тях е мениджър в банка, адвокат и журналисти. ГДБОП го разследва.
Десетки хора твърдят, че са измамени от човек, представящ се в социалните мрежи като Александър Николов, съобщава bTV.
Съмненията са, че той старателно е изградил фалшив образ и че зад него стои някой друг или дори добре организирана престъпна група.
Александър Николов, на 35 години, е изключително активен в социалните мрежи. За себе си твърди, че живее в Париж, че е бил в щабовете на френски кандидат-президенти, а в последните няколко години, че е служител в компании, сред които „Еърбъс”.
Започва да предлага и да осигурява евтини самолетни билети, разполагайки с личните данни на хората, които му се доверяват.
Габриела и Александър Стоименови „изгарят” с 4000 лева за билети до Мексико.
“Проверявайки впоследствие, се оказа, че въобще билети не е имало, не е имало резервация, абсолютно нищо”, казва Габриела.
По думите й излъганите са над 40 души. Има измамени, освен със самолетни билети, с източване на кредитни карти, продаване на мобилни телефони и на лаптопи.
“Той се оправдава по какъв ли не начин, че е в операция, че има затруднения, проблеми с банката, че вече е пуснал парите, че преводът още не е пристигнал, и в един момент спря да се обажда”, разказва още Габриела.
Сред измамените е и Кирил Иванов, който живее във Великобритания. Загубил е около 300 паунда.
“Това, което най-много ме притеснява, е, че този човек или организация, защото аз не съм сигурен, че става въпрос за един човек, притежават личните ми данни”, казва Кирил.
“Този човек поддържа един брилянтен образ в интернет пространството. Изградил си е чудесен имидж и страшно много хора му вярват, включително и аз, за съжаление”, допълва той.
Според Габриела схемата действа от над 5 г.
“Досега никой не го е виждал, той е продавал сайтове, работи с десетки хора и никой няма никакъв контакт с него, освен по телефона. Това е абсурдно”, смята тя.
По думите й, снимките в профила му в социалните мрежи категорично не отговарят на лицето.
“Не се казва Александър Николов, а Спас Василев. Не живее в Париж, имаме два варианта за местоживеенето му, не сме много сигурни”, посочва още Габриела.
Според Кирил в началото идеята за профила е била извличане на информация и впоследствие се е превърнал в дребно печалбарство чрез схемата за самолетни билети.
“Толкова умело си играе със съзнанието ти, че те кара да му вярваш и да му имаш доверие”, категорична е и Габриела.
Телефонът на Александър, ако това изобщо е истинското му име, е изключен.
По думите на директора на ГДБОП главен комисар Ивайло Спиридонов лицето е установено и текат оперативни мероприятия по установяване на свидетели и разпитите им.
“Събираме всички необходими материали, за да бъдат докладвани на прокуратурата”, заяви той.
Спиридонов не коментира дали лицето е същото като от снимките в социалните мрежи, нито пък дали е лицето от снимка в интернет, за която се твърди, че е истинска на измамника.
Директорът на ГДБОП не цитира истинската самоличност на измамника с аргумента, че вероятно ще се наложи да бъде обявен за издирване. Той не пожела да каже и местоживеенето му.
По мнението му става дума за класически измамник.
“Очевидно си е изградил легенда, с която е подвел хората, има подход към измамите”, отбеляза Спиридонов.
За момента има данни, че е действал сам, а не става въпрос за организирана група, добави той.
Не са малко хората, които са измамени с различни суми, сред тях има и журналисти, каза още директорът на ГДБОП.