Изключително опасна се оказва онлайн търговията на кърма

[elfsight_social_share_buttons id="1"]

„Първият съвет, който даваме винаги, дори на тези, които идват при нас да потърсят кърма, е максимално да се стимулира и да се запази лактацията на майката. И, разбира се, по-безопасно еда използват адаптираните формули вместо помежду си да разменят кърма“, апелира отново д-р Русинова.

Единствената Банка за майчина кърма в България не функционира от месеци, заради основен ремонт на сградата, в която се помещава.

Дългогодишният директор на банката д-р Мария Русинова обясни пред Дарик, че зданието не е ремонтирано основно от повече от 40 години.

В момента родителите, нуждаещи се от кърма за децата си, нямат алтернатива, освен да купуват готови формули. Проблемът обаче е, че е налице и онлайн търговия на кърма между майки, която е изключително опасна.

„Чували сме и сме виждали обяви за такава практика. И тя не е породена от това, че е затворена банката за кърма. А това е много опасно майки да разменят кърма помежду си, тъй като може майката да носи някакво заболяване, което да предаде с кърмата“.

„Ние правим изследвания на нашите донорки за Хепатит Б и Ц, за сифилис, за чревно носителство, изследваме гърлен и носен секрет и на майката, и на бебето“.

„Изследваме всяка порция кърма, която взимаме. Защото, дори майката да е здрава, може кърмата в един момент допълнително да се замърси – от въздуха в стаята, от ръцете, от някакъв предмет, кърпа и т.н. Опасно е“, обясни д-р Мария Русинова.

[elfsight_social_share_buttons id="1"]