Избирането на шеф на ООН сравнено с избора на нов папа

[elfsight_social_share_buttons id="1"]

Съветът за сигурност на ООН се събра на закрито заседание за първото предварително гласуване в рамките на избирането на нов генерален секретар.

Постоянните представители на 15-те страни членки на Съвета за сигурност ще се опитат да стеснят кръга на кандидатите, които в момента са 12, предадоха Франс прес и ТАСС, цитирани от БТА.

В момента на гласуването в залата ще се намират само постоянните представители, придружавани от един съветник. Нито преводачи, нито служители на секретариата на ООН няма да бъдат допускани.

На влизане в Съвета за сигурност постоянният представител на САЩ Саманта Пауър описа пред медиите какви качества трябва да притежава бъдещият главен дипломат.

„Търсим някой с големи ръководни и управленчески качества, някой привързан към справедливостта и принципите на ООН“, заяви тя.

Постоянният представител на Франция Франсоа Делатр сравни избирането на генерален секретар с избора на нов папа и заяви, че „ролята на ООН никога не е била толкова голяма, колкото в един многополюсен свят“.

Той припомни, че Париж иска следващият генерален секретар на ООН да говори поне малко френски.

Постоянният представител на Великобритания Матю Райкрофт призова за „силен генерален секретар“ и добави, че е крайно време постът да бъде заето от жена. Важното обаче ще е какви качества имат кандидатите, а произходът им е най-маловажен, заяви той.

Всяка делегация ще има бюлетини за гласуване с имената на кандидатите, срещу които ще има три варианта – „насърчавам“, „не насърчавам“ и „без мнение“. Резултатите от гласуването ще бъдат проверени три пъти, а самият процес ще заеме около 2-3 часа.

Очаква се след срещата председателят на Съвета за сигурност, японският представител Коро Бешо, да съобщи пред медиите само, че гласуването се е състояло.

Самите кандидати ще научат резултатите от постоянните представители на своите страни. Вероятно тези, които се ползват с най-малка подкрепа, да се откажат от по-нататъшно участие.

Очаква се следващият тур да се състои скоро, може би на 29 юли. Процедурата ще се повтаря, докато един от кандидатите не получи подкрепата на всичките 15 членове на Съвета за сигурност.

След това ще се състои официално открито гласуване и кандидатът ще бъде предложен за одобрение от Общото събрание на ООН.

Източник: dir.bg

[elfsight_social_share_buttons id="1"]