„Ислямска държава“ – по слаба, но и по-опасна….

[elfsight_social_share_buttons id="1"]

По много показатели ИДИЛ е отслабена и деморализирана сила. След месеци на водени от САЩ бомбардировки и поражения на местните сили в Ирак и Сирия, групата изгуби хиляди от бойците си, бе принудена да се откаже от значителна територия, а бе отрязан и достъпът ѝ до маршрути, които ползва за оръжия и подкрепления, коментира професорът по журналистика в New York University Мохамед Баззи за Ройтерс.

Групата обаче остава мощна заплаха в различен аспект, особено по отношение на способността си да вдъхновява саморадикализирали се екстремисти да осъществяват нападения на Запад и на други места.

Човекът, обвинен в атаката в Ню Йорк на 17 септември, изглежда е бил вдъхновен – ако не и насочен, от лидерите и идеологиите на Ал Кайда и ИДИЛ. 28-годишният заподозрян Ахмед Рахами пише с възхищение за тях в дневника си.

На едно място в него Рахами говори за съобщение от стратега на ИДИЛ Абу Мохаммед ал-Аднани от май, което призовава поддръжниците на ИДИЛ да осъществят атаки срещу Запада по време на свещения месец Рамадан в отговор на водените от САЩ военновъздушни удари срещу укрепленията в Ирак и Сирия. Рахами пише, че Аднани е издал ясна заповед да се „атакува тези куффар’-и (на арабски – неверник) в задния им двор“.

Все още има много въпроси без отговори по отношение на мотивите на Рахами, дали той се е срещал с екстремисти, които са помогнали за радикализацията му при няколко свои пътувания до Пакистан, или е бил обучен да прави бомби. Ако той се е подвел по призива на Аднани, за да осъществи нападението си в Ню Йорк, Рахами ще бъде поредният пример за саморадикализирал се екстремист, който е последвал призивите на лидерите на Ал Кайда или ИДИЛ да удари удобни цели на Запад, пише Раззи.

През последните шест месеца иракските държавни сили, с военновъздушната подкрепа на САЩ, изгониха ИДИЛ от западноиракските градове Рамади и Фалуджа. Но докато ИДИЛ губеше територия в Сирия и Ирак под натиска на западни бомбардировки и местни военни сили, групата се опита да проектира силата си, като организира или вдъхнови нападения по света.

Кампанията на ИДИЛ да затвърди влиянието си достигна връх по време на Рамадана, когато агенти и симпатизанти осъществиха серия от бомбени атентати, масови стрелби и нападения с нож в Европа, Близкия изток и Азия. Много от нападателите са радикализирани, „самотни вълци“, вдъхновени или действащи от името на групата, но без да получават заповеди директно от лидерите ѝ.

Тези нападения сеят страх и позволяват на лидерите на ИДИЛ да покажат сила, с която да компенсират загубите на бойното поле. Те сигнализират също, че групата ще се завърне към корените си на джихадистки бунтовници, извършващи малки и големи атаки, което насажда страх, но не помага особено на екстремистите да запазят контрола си върху територията в Сирия и Ирак.

ИДИЛ пренасочва и пропагандата си, за да се хареса на потенциалните „самотни вълци“, които могат да разширят обсега на групата. В аудио съобщения от 21 май, две седмици преди старта на Рамадана, Аднани, който по времето бе водещият говорител на ИДИЛ, призова симпатизантите да осъществят атаки на Запад и да превърнат свещения период „с разрешението на Бог, в месец на болката за неверниците навсякъде“, допълва Раззи.

Въпреки множеството атаки по време на Рамадана ИДИЛ претърпя серия от изненадващо бързи и сравнително безкръвни загуби това лято, както в Сирия, така и в сунитското сърце на Ирак. Групата е много по-отслабена в сравнение с преди година – и е малко вероятно да успее да запази голяма част от територията си. В края на август ИДИЛ изгуби град Джарабулус на сирийската граница. Това бе последният пост на ИДИЛ на турската граница, който позволяваше на групата да вкарва новобранци, пари и доставки на териториите си, особено в т.нар. си столица Ракка.

Загубата на територия е придружена от високопрофилно таргетиране на лидерите на ИДИЛ от военновъздушни удари от САЩ, което доведе до убийството на говорителя и стратег Аднани и високопоставения военен ръководител Омар ал-Шишани. Това последно отнемане на територия в Сирия и Иран, прекъсването на маршрути за чужди бойци до самообявилия се „халифат“ и убийството на Аднани, Шишани и други лидери подчертават как ИДИЛ е попаднала под обсада, невиждана досега.

Но джихадистката група все още има способността да привлича новобранци, да събира средства чрез изнудване и незаконни продажби на петрол, да си гарантира оръжия и да изпраща симпатизанти, които да извършват нападения в чужбина. По ирония на съдбата, колкото по-слаба е на бойното поле, толкова по-малко ще има да губи ИДИЛ, отприщвайки повече терор извън Сирия и Ирак, пише още Раззи.

Американските военни лидери казват, че бойната сила на групата е била намалена наполовина спрямо миналата година, като сега има само 16 хил. бойци. „Броят на бойците на фронтовата линия е намалял. Те са намалели не само като количество, но и като качество“, каза генерал-лейтенант Шон МакФарланд, тогавашен главнокомандващ на САЩ срещу ИДИЛ, на пресконференция в Багдад миналия месец. Той добави: „Не виждаме да действат толкова ефективно, колкото в миналото, което ги прави по-лесни мишени за нас“.

Макар че групата губи територия и лидери, американските представители по сигурността предупреждават, че ИДИЛ все още има възможността да вдъхновява или организира атаки на Запад и по света. Служителите по сигурността предупреждават, че групата налага дори по-голяма заплаха, докато отслабва, тъй като външните ѝ симпатизанти може да бъдат по-мотивирани да извършват нападения на Запад, ако не могат да достигнат изолирания „халифат“ в Сирия и Ирак.

По наша преценка способността на ИДИЛ да осъществява терористични атаки в Сирия, Ирак и в чужбина към днешна дата не е значително намалена“, каза Никълъс Расмусен, директор наU.S. National Counterterrorism Center, пред Комисията по вътрешна сигурност в Камарата на представителите през юли. Той добави, че „способността за външни операции на ИДИЛ се е развивала и сеела през последните две години и не смятаме, че загубите на бойното поле ще бъдат достатъчни, за да унищожат терористични възможности на групата“.

Докато губи сила и по-големи части от самообявения „халифат“ в Сирия и Ирак, ИДИЛ ще осъществи повече нападения по света. А правителствата на Запад и в Близкия изток ще трябва да се адаптират към враг, който може да трансформира загубите на бойното поле в нов терор, завършва Раззи.

Автор: Виктория Тошкова

[elfsight_social_share_buttons id="1"]