Илюминатите не винаги са били някаква безумна химера – те са били напълно реална група с амбициозни цели.
И действително – илюминатите вече не съществуват, но фактът, че много хора все още имат параноични убеждения за тях разкрива много – не толкова за тяхната власт, колкото за съвременната ни култура.
1) Кои са илюминатите?
В исторически смисъл понятието „илюминати“ е свързано с баварските илюминати – тайно общество, просъществувало само десетилетие – от 1776-та до 1785-та година.
Тази организация била основана от Адам Вайсхаупт, германски професор по право, който вярвал дълбоко в идеалите на Просвещението. Неговият „илюминатски орден“ е имал за цел да популяризира тези идеали сред елита.
Вайсхаупт е искал да просвети членовете-илюминати в областта на логиката, филантропията и други светски ценности – така че те да могат да влияят на политическите решения, когато се доберат до властта.
„Доста амбициозно за група от 6-9 души, но наистина има доказателства, че те са искали да контролират света“, казва Крис Ходап, съавтор на „Конспиративни теории и тайни общества: ръководство за начинаещи“, написана от него и Алис фон Канън.
Целите и репутацията на илюминатите често е надминава реалните им възможности, отбелязва Ходап.
В началото групата е била съставена само от шепа хора. А дори и в най-големия си разцвет, илюминатите са били между 650 и 2500.
Вярванията на илюминатите са се разпространявали и сред други групи – илюминати например са ставали членове на масонски ложи и по този начин са привличали членовете към своето собствено, конкурентно тайно общество.
2) В какво са вярвали илюминатите?
Има интересни исторически доказателства за странните ритуали на илюминатите, както и за идеалите им.
По всичко изглежда, че те са правили необичайни неща, че са използвали символи (от рода на совите), че са възприемали псевдоними, за да избягват идентификация, че са имали сложни йерархи от рода на Novice, Minerval и Illuminated Minerval, които са разграничавали елита от масите.
В началото, според Ходап, илюминатите не са имали доверие на никой, който е по-млад от 30 години (за разлика от нашия министър на здравеопазването). Известно е и че членовете на това тайно общество са били крайно параноични и са използвали подобен на шпионския протокол, за да запазват в тайна самоличността на членовете си.
Въпреки че са спазвали много странни ритуали, те всъщност са отстоявали възгледи за света, отразяващи идеалите на Просвещението – идеите за рационалното мислене и за самоуправлението.
Настроени срещу църквата и монархическата власт, илюминатите са били по-близо до революционерите, отколкото до управниците на света, тъй като са се стремяли да подкопаят могъщи институции от рода на монархията.
3) Успяли ли са илюминатите да завладеят света?
Историците са склонни да мислят, че в най-добрия случай илюминатите са имали скромен, да не кажем незначителен успех, в опитите си да постигнат влияние. Разбира се, и днес много хора вярват, че илюминатите контролират света. Доказателството на конспиративната им теза е очевидно: ако всемогъща тайна организация доминира света, така или иначе никога бихме разбрали за това. Нали?
Друг момент от познанието за илюминатите е, че често е трудно то да се различи от това, което знаем за масоните – нивата, на които те проникват и властта, с която се смесват.
Също толкова трудно е да се отграничи влиянието, което реално са имали. Едно обаче можем да твърдим – в равнение с представите на хората за влиянието им – очевидно доста по-малко.
Знаем, че сред илюминатите е имало по-видни представители на обществото – херцози и други лидери, личности, влиятелни за времето си, но забравени сега. Някои източници твърдят, че писателят Йохан В. Гьоте е бил член на групата, макар че други оспорват тези твърдения.
Естествено, влиянието на илюминатите зависи от това в кои твърдения за тях вярвате.
Ако мислите, че техните революционни идеали са се разпространили и към други групи като например якобинците по време на Френската революция, то илюминатите очевидно са извършили успешна дейност.
Ако смятате, че тези идеали биха се наложили така или иначе – то очевидно и напълно в духа на рационалното мислене, изповядвано от историческите илюминати, сте съгласни, че организацията е била просто любопитен, краткотраен феномен.