Тенденцията за падане на лихвите най-вероятно ще се обърне и те ще тръгнат нагоре, смята кредитният консултант Тихомир Тошев. „Засега очакванията са, че първоначално това движение няма да бъде много сериозно – с 0,2-0,3%“, заяви той по БНР.
„По-важното е хората, когато теглят кредит, да си направят сметка какво би се случило, ако лихвата им се покачи и дали това няма да затрудни бюджета им“, допълни Тошев и даде пример, според който месечната вноска при тегленето на заема е 600 лв., но може да се увеличи до 650 или 700 лв.
Той уточни, че в момента интересът към фиксираните лихви на банките не е голям заради краткосрочния период, за който ги предлагат.
„Хората не избират такива варианти, а продължават да си избират най-ниската възможна лихва – плаваща за целия период и да управляват кредита си, като го предоговарят или рефинансират във времето“, посочи Тошев.
Кредитният консултант препоръчва на кандидат-купувачите да направят реалистичен бюджет при покупката на нов дом.
„Правилният бюджет се прави като предвидим колко пари имаме спестени за самоучастие в покупката, както и какъв кредит би могла да ни отпусне банката“, каза консултантът. Той пресметна, че таксите около покупката на имот са около 8% от стойността му.
„Ако купуваме имот за 100 хил. лв., около 8 хил. лв. ще са всички съпътстващи разходи“, даде пример той.
Към допълнителните разходи влизат комисионната на брокера, нотариалните такси за сделката, нотариалните такси за ипотеката, първоначалните разходи за кредита.
„Когато харесаме имот, също е добре да се консултираме с банката, защото има доста специфики. Първоначалното одобрение, което ще ви направи финансовата институция, е само на база доходите ви. Може да получите примерно до 50 хил. евро кредит, обаче ако имотът, който сте харесали, е панелен – процентът на финансиране е различен. Ако имотът е в строеж – също има доста специфики в начина на кредитиране“, обясни Тихомир Тошев.
„Затова след като харесаме имот, трябва да го обсъдим с банката. Тя трябва да ни потвърди, че можем да получим дадена сума на база доходи. Едва тогава трябва да пристъпваме към предварителен договор за покупка на имота“, допълни той.
Търсенето на имоти, особено в четирите най-големи града на страната – София, Варна, Пловдив и Бургас, е значително по-голямо от предлагането. Продавачите се въздържат от сделки, тъй като виждат, че цените на имотите растат и искат да изчакат по-благоприятен момент за продажба. От друга страна, търсенето е голямо и не може да бъде задоволено с наличните имоти, коментира Тихомир Тошев.