Свитото външно търсене оказва натиск върху БВП, въпреки силното частно потребление и високите държавни разходи.
Икономиката на Германия ще забави темпа си на растеж през втората половина на годината заради по-слабото търсене от чужбина, което ще доведе до забавяне на промишленото производство. Това твърди германското министерство на финансите, цитирано от Ройтерс.
Силното частно потребление, по-високите държавни разходи и увеличаването на активността в строителния сектор са помогнали икономиката да нарасне с 0,7 на сто през първото тримесечие и с 0,4 на сто през второто, отчитат от министерството, предава БТА.
Германският икономически растеж е силен през първата половина на годината, но най-новите икономически данни сочат забавяне през второто полугодие, посочва се в месечния доклад на министерството.
Растежът на промишлените поръчки през юли е почти нулев, а промишленото производство и износът неочаквано се свиват, което е сигнал, че германските производители започват третото тримесечие от слаби позиции, подчертават от Берлин.
Причината за слабата промишлена активност е вялото търсене от чужбина, допълва министерството. То очаква промишлеността да остане по-слаба и през останалата част от годината.
Германската икономика все пак ще продължи да нараства благодарение на частното потребление, стимулирано от рекордно високата заетост, увеличаването на реалните заплати, ниската инфлация и сравнително евтината енергия, прогнозират експертите от ведомството.
Високата активност във вътрешната икономическа среда носи на германското правителство по-високи данъчни постъпления. През първите осем месеца на годината приходите на федералната власт и на 16-те провинции са нараснали с 4,1% на годишна основа, което е над очаквания растеж от 3% за цялата година.
Големите данъчни приходи дават възможност на финансовия министър Волфганг Шойбле да увеличи разходите за мигрантите, както и за инвестиции в пътища и дигитална инфраструктура без да поема нови задължения, допълва Ройтерс.
Според експерти, възможно е огромното количество имигранти (повече от половината от които не са от Сирия) да окаже допълнителен негативен ефект върху икономиката на Федералната република.