Язовирите трябва да се възстановяват и поддържат, а не да се ликвидират, казва експертът.
Той определя като ненужно презастраховането за бързо изпускане и извеждане от експлоатация на водоеми.
Празните язовири са не по-малко опасни от пълните, алармира хидроинженерът Калин Рангелов. По думите му рискът от разрушаване на язовирната стена е по-голям при липса на вода в съоръжението.
Според Рангелов вероятността от идване на висока вълна при празен язовир е значителна. Тя носи със себе си отпадъци, дървета, листа, какво ли още не и заплахата от запушване на изпускателите в такъв момент е реална. В това положение язовирът като вариант за източване става безконтролен, предупреждава специалистът.
Научно е доказано, че бързото изпразване на язовирните чаши води до непреодолими и лоши деформации в язовирната стена, каза експертът. Съоръженията са пресмятани и проектирани при пълни водни чаши. Затова стените са по-устойчиви и стабилни при пълен язовир, отколкото при сух. Бързото изпразване на язовирите също е много рисково, посочва специалистът.
Според него не бива дребни технически дефекти да водят до задължително освобождаване на водните количества. Необходимо е предварително да се огледа технически много внимателно проблемът, защото не се знае какви изненади ще ни поднесе природата и дали сушата няма да е по-опасна от наводненията, коментира Рангелов.