Градовете, в които няма да похарчите почти нищо

[elfsight_social_share_buttons id="1"]

Economist Intelligence Unit представи годишния си доклад за цената на живота. Той класира най-скъпите градове за живеене.

В изследването са проучени критерии като разходите за храна, гориво и нивата на заплащането. Сравняват се цените на над 150 стоки като хляб, вино, цигари, бензин.

Ето ги 10-те най-евтини места:

10. Киев, Украйна

Киев среща доста икономически и политически предизвикателства, както и такива, свързани със сигурността, посочва докладът. Това води до спад на цените в украинската столица.

9. Букурещ, Румъния

В Румъния разходите за стоки за ежедневна употреба са доста ниски, въпреки че страната е в ЕС. Средно 1 кг. хляб е около 1,64 долара, което е намаление спрямо 1,73 долара през 2016 г., отбелязва проучването.

8. Ню Делхи, Индия

Въпреки че южно азиатските градове често заемат места в Топ 10 на най-евтините, те не са вече на най-челните места, отбелязва докладът.

7. Алжир, Алжир

Алжирската столица, също като Киев, бе изправена пред нестабилност, което доведе до намаляване на цените. Резултатът на града в индекса е 45 т., което е над два пъти по-евтино от Ню Йорк.

6. Ченай, Индия

Той остава на същото място спрямо м. г. и е един от трите индийски градове в Топ 6 в подреждането.

5. Бомбай, Индия

Въпреки че е разрастващ се метрополис, Бомбай е невероятно евтин. Средната цена на килограм хляб е 1 долар. Само два града в подреждането имат по-ниска цена на хляба.

4. Карачи, Пакистан

Разходите за храна, транспорт и развлечения тук са относително ниски, докато наемите и имотите са крайно ниски заради високата престъпност.

3. Бангалор, Индия

Тук разходите за живот са доста ниски, въпреки нарастващата роля на града като технологичен център.

2. Лагос, Нигерия

Относителните разходи за живот тук намаляват почти наполовина спрямо 2008 г., което пък води до засилен инвеститорски интерес, на фона на ниското заплащане и цени за международните стандарти.

1. Алмати, Казахстан

Гражданите на казахстанската столица може и да не усещат по джобовете си, че животът им поевтинява. Но въпреки мерките за контрол на цените, Алмати отбелязва инфлация от 20% през 2016 г. Въпреки това цените не са високи заради девалвацията на местната валута тенге с 50%, след като от август 2015 г. тя се търгува свободно, отбелязва изследването.

[elfsight_social_share_buttons id="1"]