Запознати с манипулацията коментират, че масово предлаганите автомобили са на между 120 и 150 хил. километра.
Търговците на употребявани автомобили могат да бъдат глобени с между 2000 и 7000 лева, ако манипулират километражите на предлаганите от тях превозни средства.
Това следва от приети днес на второ четене от парламента промени в Закона за движение по пътищата.
Публична тайна е, че в повечето автокъщи километражите на колите са върнати, за да се представят те за по-запазени и да се продадат на по-добра цена.
Установяването на измамата не е трудно, като се направи справка за колата в базата данни на вносителите на марката за преминатите сервизни обслужвания.
Не са рядкост случаите, когато автомобил е минал последно техническо обслужване примерно в Германия на 250 000 километра, а две години по-късно се продава в България на 130 000 километра.
Не е ясно обаче как ще бъде доказано кой точно е променил показанията на километража – търговецът извън България или този, който я предлага автомобила в страната.
Депутатите приеха, че километропоказателят на моторните превозни средства може да се смени само ако е повреден. Смяната ще се удостоверява с декларация от извършилия ремонта, в която са посочени датата, показанието на стария и на поставения километропоказател.
Ще се дерегистрират колите, провалили се на технически преглед
Друг нов момент, приет днес от депутатите, е, че служебно ще се прекратява регистрацията на моторни превозни средства, за които е получено уведомление от Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“, че не са преминали успешно годишния технически преглед. Регистрацията ще се възстановява отново служебно при данни от агенцията за преминат периодичен преглед със заключение, че въпросното превозно средство вече отговаря на изискванията.
Депутатите приеха и промени, които ще направят невъзможно собственик на пункт за технически преглед, затворен заради нарушения, да отвори нов на същото място, но през друга фирма.
Депутатите продължават с гласуването на промените в Закона за движение по пътищата, който са 74-те от неговото приемане през 1999 г. досега.
Източник: Дневник