Ето защо най-сигурните смартфони са маркетингов мит.

[elfsight_social_share_buttons id="1"]

Производители на устройства  и търговци използват различни трикове, за да продават продуктите си. Един от тях е твърдението, че даден модел смартфон е „неразбиваем“ от хакеритe.

Според  Tech Crunch обаче всеки, който претендира че продава такива телефони или е невеж, или лъже. Ето как се обосновават от медията:

1. Приложенията, които изтегляме
Всеки, без значение какъв телефон притежава трябва да бъде бдителен преди да изтегли някое приложение. Има стотици приложения, създадени от хакери или от програмисти, които не са  компетентни по отношение на сигурността. Например, наскоро стана ясно, че хакери са създали версии на приложението Pokémon Go, които съдържат зловреден шпионски софтуер. Лошото е, че хакът може да засегне хиляди или дори стотици хиляди хора, преди да бъде открит и отстранен.

Освен това хакери биха могли да използват слабостите на приложенията, за да се доберат до информация за местоположението на потребителите или за да контролират камерата на устройството.

2. Фърмуера
Важно е да се отбележи, че повечето производители, които твърдят, че техните устройства са  неразбиваеми, всъщност работят с Android операционната система. Повече от 100 нови бъгове в сигурността на системата редовно се откриват и се налага да се отстраняват. Тази тенденция не показва признаци на забавяне, още повече че мобилните устройства стават все по-умни с повече софтуер и възможности, а това води до повече грешки, от които хакерите могат да се възползват.

Докладите сочат, че през август 2016 година, са засечени 42 уязвимости в сигурността за Android, а през юли 2016 г., са открити 54 такива уязвимости. Интересен е и фактът, че около половината от откритите уязвимости не са в самата операционна системата на телефона, а в операционните системи и софтуер, с които работят чиповете вътре в устройството.

Този фърмуер, съдържа десетки бъгове за сигурност, които се откриват всеки месец. Тези уязвимости в сигурността на фърмуера влияят на софтуера, с който работят камери, Wi-Fi, звук, дисплеи, USB, Bluetooth и така нататък. И тъй като хардуерът е от различни производители по целия свят, е невъзможно да се гарантира, че той е надеждни.

Операционната система iOS също не е имунизирана срещу грешки в сигурността. Така например, през юли 2016 година са засечени 29 вида уязвимости в сигурността. През август 2016 година, само един месец по-късно, светът бе разтресен от новината, че хакери са инфилтрирали в  iPhone-ите шпионски софтуер, за да крадат данни и шпионират всички приложения и комуникации, в това число и криптирания софтуер.

3. Стари версии на Android
Важно е да се отбележи, че 65 % от Android устройствата, които се използват по целия свят все още работят със стари версии на операционната система със стотици известни бъгове.

4. Използването на обществени Wi-Fi мрежи
Всички сме били изкушени да използваме обществен Wi-Fi, защото е безплатно, спестява данни и е удобно. Но точно на тези предимства разчитат хакерите, за да ‘уловят‘ жертвата си. Ако получите предупреждение, когато се свързвате към нова Wi-Fi мрежа, не натискайте „Continue”. Опитайте друга мрежа.

[elfsight_social_share_buttons id="1"]