Ето я тайната на суперсилата на шимпанзетата

За свръхсилата на шимпанзетата започва да се говори през 20-те години на миналия век.

Според някои проучвания, тези наши далечни маймунски роднини са в пъти по-силни от хората, а биолог на име Джон Бауман дори стига до заключение, че възрастно шимпанзе е четири до осем пъти по-силно от възрастен човек.

Но от къде идва тази разлика в силите?

Сега американски учени твърдят, че са открили тази причината. Според д-р Матю О`Нийл от Университета в Аризона и екипът му, тя се дължи на различия в мускулната архитектура на шимпанзетата и на хората. Резултатите от изследванията им бяха публикувани наскоро в списание Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS), издавано от Национална академия на науките на САЩ.

Учените открили, че тип мускулни влакна, участващи при извършването на силните и бързи движения, при шимпанзетата имат по-големи размери, отколкото при хората.

След редица проучвания, измервания и тестове екипът стига до заключението, че няма разлика в основните свойства на мускулите при шимпанзетата и при хората. Но тогава биомеханикът Брайан Умбъргър от Масачузетския университет Амхърст, който е част от екипа на О`Нийл, открива, че умереното предимство в полза на шимпанзетата не се дължи на по-силни мускулни влакна, а на различна смесица от мускулни влакна, които образуват мускулите им.

След това откритие екипът започва да прави сравнение на мускулите, за да разбере как се разпределят видовете мускулни влакна. С това свое изследване те откриват, че и тук има разлики, като шимпанзетата имат по-дълги мускулни влакна от хората.

Умбъргър отбелязва, че предимството на шимпанзетата в динамичната сила и мощ идва от глобалните характеристики на всички мускули, а не на вътрешните свойства на клетките, от които са изградени тези мускули.

Но еволюционният биолог Алън Уокър, професор в университета в Пен, смята, че мускулите могат да бъдат само част от цялата картина.

В статия, публикувана в априлския брой на сп. Current Anthropology, Уокър твърди, че хората може би нямат силата на шимпанзетата, защото нашите нервни системи упражняват по-голям контрол над нашите мускули. Фината моторика при човека му пречи да прояви огромната сила, която имат шимпанзетата, но същевременно ни позволява да изпълняваме деликатни, прецизни и уникални задачи, присъщи за нас.

Източник: Fakti.bg

 

Следвайте ни в социалните медии