Организациите препоръчват конкретни мерки на институциите на изпълнителната власт, Народното събрание, Комисията за защита от дискриминация, Омбудсмана, местните власти.
Те включват създаването на нова политико-консултативна рамка, която да замести нефункциониращия НССЕИВ (Национален съвет за сътрудничество по етническите и интеграционните въпроси).
В него има някои препоръки и очаквания, сред които са премахване на таксите за задължителната предучилищна възраст и ред други. Препоръки са отправени и към ромските организации и активисти, които следва да изградят консенсус по някои ключови теми.
Според „Амалипе“: „Дискриминацията остава сериозна пречка, особено по отношение на жилищните условия.
Позитивно развитие има само в сферата на образованието, като то е свързано основно с мерките за подсигуряване на пълен обхват, но не и с изпълнение на политиките за десегрегация на кварталните „ромски“ училища.“.
В самата Национална стратегия за интеграция на ромите за 2016 г. пише: „до този момент в България няма устойчива жилищна политика, бяха активизирани усилията за изпълнение на нова национална жилищна стратегия и изработването на модел на жилищна система, отговаряща на днешните реалности и потребности“.
Докладът за 2016 – 17 г. включва тематични глави за управление (вкл. използване на европейски фондове за ромска интеграция), анти-дискриминация, анти-циганизъм, ефект на основните образователни политики, както и местно изследване в Пловдив.
Препоръчват да се създадат програми за обучение и наемане на ромски професионалисти (учители, лекари, социални работници, специалисти по заетост, полицаи и др.); законодателни промени за легализирането на конструктивни постройки, които са единствени жилища за обитателите си, създаването на ефективна Национална комуникационна стратегия за промяна на негативните нагласи спрямо ромите; реален старт на десегрегацията на т.нар. „ромски“ училища. Докладът за България е изработен от Център за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе“, СНЦ „Свят без граници“ – Стара Загора, СФ „ИндиРома“ – Куклен, Ромска академия за култура и образование – Сливен и „Джендър алтернативи“ – Пловдив.
Одобрението от Европейската комисия е в началото на месец май. Документът е част от пилотна инициатива, управлявана от Европейската комисия и координирана от Централно-европейския университет. Тя се реализира във всички държави от ЕС с активното участие на националните неправителствени организации. В България инициативата се осъществява от консорциум от девет организации, координирани от ЦМЕДТ „Амалипе“.
Докладът за България, както и аналогични доклади за останалите страни от ЕС, може да бъде намерен на страницата на Централно-европейския университет https://cps.ceu.edu/roma-civil-monitor-reports.