Етнолог разкри върху какво трябва да се концентрираме докато постим!

[elfsight_social_share_buttons id="1"]

Трябва по-скоро да погледнем към духа и към пречистването на човешките отношения, в това, което можем да простим и да се подготвим да простим, отколкото да се впускаме по чисто кулинарната дисциплина на храненето, която освободена от вярванията, от обичаите, от практиките, няма своята дълбочина.

Това каза доц. Петя Банкова, етнолог в Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН по повод Месни заговезни, пише агенция „Фокус“.

По думите ѝ важно е да преследваме или да се опитваме да бъдем в съгласие със себе си, с природата, с другите около нас, а не толкова да бъдем непременно в съгласие с някакво предписание или с някаква догма.

„Иначе, постните дни в нашия календар са повече от блажните. В годината много повече дни се пости, отколкото се блажи“, посочи тя.

Според нея емпиричният опит на българите е показал колко трудно човек се отделя от делничното, от това, с което е свикнал, от този зимен период, в който има повече почивка, повече разточителство, именни дни.

„Добре е всеки един, който реши да пости да прецени ползите и вредите от това и да прецени до каква степен го прави с чисто религиозна отдаденост и вярвайки в тази догма и до каква степен го прави от чисто здравословна гледна точка“, коментира доц. Банкова.

 

[elfsight_social_share_buttons id="1"]