Евродепутатите обсъдиха с първия заместник-председател на Европейската комисия Франс Тимерманс и с нидерландския министър на имиграцията Клаас Дейкхов изпълнението на миграционното споразумение между ЕС и Турция, неговите правни аспекти и демократичен контрол.
Представителите на Европарламента подчертаха, че не може да има пазарлък с критериите за либерализиране на визовия режим. По време на дебата някои групи подчертаха необходимостта от споразумението, както и че до него се стигна поради неспособността на държавите членки на ЕС да поемат отговорност за бежанската криза и да действат. Други бяха по-критични и обвиниха ЕС, че се опитва да „аутсорсне“ своите проблеми и изразиха опасения относно положението на бежанците, нарушенията на основни права и липсата на свобода на медиите в Турция.
Евродепутатите също така поставиха под въпрос правната основа на споразумението и дали то отговаря на международното право и по-специално Женевската конвенция и Хартата на основните права на ЕС. Някои заплашиха да изпратят споразумението на Съда на Европейския съюз.
Споразумението беше постигнато на срещата на лидерите на ЕС и Турция на 18 март в Брюксел. Според договорката всички лица, пристигнали незаконно на гръцките острови от Турция, ще бъдат връщани. ЕС ще приема по един сирийски бежанец за всеки сириец, който бъде върнат обратно. След като незаконните преминавания от Турция бъдат намалени значително, ще бъде приведена в действие доброволна схема за хуманитарно приемане. Спогодбата между Общността на 28-те и южната ни съседка също така отваря пътя за по-бързо либерализиране на визовия режим за турски граждани, пътуващи за ЕС, при условие че Анкара отговаря на изискванията.