Една билка, която се среща по родното Черноморие диви първите летовници там.
Името й е имел и малцина знаят, че самораслякът е бил използван за магии в миналото, както и за лечение на редица хронични и страшни болести.
Тя паразитира към дадено дърво и отнема от силите му. За това се счита , че може да се прикрепи и към тумор и да го ликвидира, разказа народният лечител Еньо Миланов.
„Имелът паразитира, измъквайки в себе си жизнените сили на съответното дърво. Брал съм го върху кайсия, праскова, чинар, бреза“, обяснява родният билкар.
В България чудотворният имел може да се намери по-рядко във вътрешността на страната, а основно в Източна България край морето около Варна, Обзор и Слънчев бряг. „Аз го бера по пълнолуние, защото има изключителни свойства“, пояснява Миланов.
През 2009 г. експеримент в Германия пък доказва, че екстракт от имел помага на организма да се справи с болестта при химиотерапия при рак на дебелото черво. Но трябва да се внимава, защото плодчетата при големи дози са отровни.
В практиката най-често се използват листата и стеблото. Белият имел неслучайно е наричан още женската билка, защото е особено важен за болните от остеопороза и за профилактиката й, тъй като спомага за натрупване на калций в костите. Освен това този цяр има отличен ефект върху вегетативната нервна система и много помага при хормонален дисбаланс.
„Наистина е уникално. На хипертониците понижава кръвното, а на хората с ниско – го вдига“, казва Еньо Миланов.
Билката спомага за зареждането на организма с калций, важен за костната система. Тя регулира кръвното налягане и подобрява сърдечно съдовата дейност. Интересно е, че чудодейното растение има силата да балансира хормонален дисбаланс при дамите.
Лунните перли на имела премахват нарушенията в метаболизма, техен извлек се използва за лечение на атеросклероза и епилепсия. Белият имел се предписва от алтернативни лечители и при проблеми с нередовност на менструалния цикъл, бъбречни заболявания, стерилитет, астма, нервни разстройства, състояния на паника и безпокойство, астма, световъртеж, нарушено равновесие, безсъние, главоболие. Имел се пие и за усилване на лактацията при кърмачките, но при високи дози той е отровен. Така че, съвет със специалист е задължителен.
Златните рецепти:
Употребява се при безплодие: Белите му сочни плодове се варят в старо вино. Отварата се пие 3 пъти дневно.
Помага и за усилване на кърмата у кърмачките: Кърмачка, която няма мляко – може да взема по 1-2 зърна (плодчета) от белия имел на обяд и вечер преди ядене.
Прилага се още при миома на матката, за смъкване на кръвното налягане, при белодробни болести.
Според народната медицина билката лекува диария: Варят се 2-3 клонки в 0.4 л вода в продължение на 10-15 минути. Взема се по 1 ракиена чаша 3 пъти дневно.
При маточен кръвоизлив: Вземат се 2-3 стръка (клонки), варят се в 0.5 л вода, докато остане наполовина. Пие се по 1 кафена чаша сутрин и вечер.
Против епилепсия: Вземат се 5-6 клонки, нарязват се на дребно, варят се в 0.5 л вода 20-25 минути Отварата се прецежда и се пие по 1 винена чаша 3 пъти дневно.
При високо кръвно: Прави се запарка за деца (1 чаена лъжица от билката в 0.3 л вода) и за възрастни (1 с.л. от билката в 0.3 л вода).
Тъй като билката е широкоспектърна могат да се правят универсални отвари с корените, стъблото или листата: в три чаши студена вода се слагат 4-5 лъжици листа от бял имел. Престояват така през нощта, течността се прецежда и извлекът се пие в рамките на деня.
Една лъжица нарязани на ситно листа от бял имел се варят за около 10 мин. в 400 мл. вода. Запарката се пие три пъти на ден след ядене.
Лечебни бани с екстракта или запарката помагат при проблеми с опорно-двигателния апарат, стави, ишиас, ревматоиден артрит, ставни проблеми.
Винена отвара се получава и от плодовете на белия имел. Те се варят във вино и се пие три пъти дневно.
Две чаени лъжички е заливат с чаша студена вода, оставят се 12 часа, после се прецежда. Извлекът се изпива сутрин. Същата билка се накисва пак в 200 мл вода, а получения извлек се изпива вечерта.“
Източник: lechiteli.bg