Доц. Мирослава Кадурина: Махането на бенки с лазер може да завърши с рак!

С доц. Мирослава Кадурина, началник на клиниката по дерматология във ВМА, разговаря Илиана Ангелова, пише 24 часа.

– Доц, Кадурина, френските дефектни импланти ли раздвижиха инициативата за наредба, която да регламентира естетичната медицина?

– Още миналата година дружеството по естетична дерматология, в което членуват 350 специалисти, реши да инициира създаването на нормативен акт за тази област от медицината – естетичните дейности. Създадохме интердисциплинарен стандарт преди 8 месеца. Надяваме се новият екип в министерството да приеме стандарта.

Необходим е и нормативен акт, който да казва кой ще контролира извършването на процедурите. Неквалифицирани хора, дори фризьорки и козметички, слагат филъри и ботокс, без никой да контролира нито тях, нито качеството на материалите, които използват.

– Какви са рисковете при филърите? Вредни ли са те?

– Филърите решават някои от проблемите на стареенето – попълват бръчките. Качествените съдържат хиалуронова киселина, която се приема добре.

Проблемът е в паралелния пазар, който внася продукти с недоказано качество, нерегистрирани в България. Те са от Китай, Корея, Дубай. Разпространяват се чрез фризьорски салони и козметички. Не са пригодени за организма, той се опитва да ги резорбира и прави грануломи. Устата става на буци или се появяват неравности по лицето. В някои случаи уплътненията се отварят като язви.

– Важно ли е кой ги поставя?

– Да, но там се поставят от хора, които не са специалисти, или пък от лекари, които нямат такова право. Има и такива лекари, които могат и имат право, но насърчават балканския вкус към огромните устни Голямо количество от добър продукт също може да предизвика усложнения. То е индивидуално, но 3 мл например вече е висока доза за еднократно поставяне. Когато се правят едновременно скули и уста, организмът може да изпадне в тежък стрес и също да реагира бурно.

– Как стоят нещата при ботокса?

– Ботоксът първо се използваше при детски парези и гинекологични проблеми с добър резултат. После масово навлезе в естетичната медицина. Само че хората не се предупреждават, че им инжектират ботулинов токсин. Пациентът трябва задължително да подпише информирано съгласие.

Лекарят трябва да е пластичен хирург или дерматолог със сертификат. Допреди 8-9 месеца никакъв ботулинов токсин не беше регистриран в България с естетична цел. Това означава, че ботоксът, слаган преди това от 5 г. насам, е пренасян по джобове, нелегално през границата. Токсинът е медикамент и е задължителен за регистрация.

Преди години в САЩ имаше огромен скандал заради китайски ботокс със силен токсичен ефект. Над 200 пациенти пострадаха. У нас се шири също китайски ботокс. Най-лесно с него се правят пари. Купуваш шишенцето от нелегални разпространители, трябва още само игла и готово.

– Опасно ли е за най-младите?

– Има пластични хирурзи, които убеждават пациентите си да слагат ботокс още на 20 г., за да се предотврати бръчка. Ботулинът обаче трябва да се инжектира на 6 месеца и когато жената стане на 40 г. и има наистина нужда от освежаване, този метод няма да действа. Изработени са антитела. Това са лошите практики, срещу тях водя битка.

Неправилно поставения или некачествен ботокс може да изкриви лицето. Веждите се качват почти до косата. Лекарите го наричат мефистофелски вид Или пък очите не могат да се затворят. Виждала съм и смъкнато надолу чело като маймунска бразда. Добрата новина е, че ботоксът се резорбира за 6 месеца и нормалното изражение се връща. Но при много дълго поставяне има странично действие с натрупване – може да се получат тикове.

– Лазерната епилация е доста модерна. Какви са рисковете при нея?

– Лазерите и всички светлинни устройства стават все по-модерни, но те всъщност са мощно оръжие. Някои центрове рекламират, че махат бенки с тях. Това е доста рискована процедура, не случайно в България има приказка, че бенка не се пипа. Изгарянето с такъв мощен апарат крие големи рискове. Усложнението може да е най-тежката форма на кожен рак – меланома.

Всеки месец слагам 2-3 диагнози меланома на млади хора, не ме питайте как се съобщава такова заключение. В рамките на безплатните прегледи по инициативата “Евромеланома” наскоро открих 3 нови случая само за един ден. В Александровска и болница “Токуда” ситуацията беше подобна.

– Лазерът може да стимулира меланома?

– За тези случаи, които открих, е недоказуемо. Факторите са много. Всяко дразнене върху определен вид бенки обаче е рисковано. Най-опасно е неправилното махане. Има бенки, които могат да бъдат махнати с лазер. При други трябва да бъдат изрязани в дълбочина, да се види хистологията. Идва интелигентна жена и ми обяснява, че докато й боядисвали косата в салона, фризьорката предлага да й освежат тена с лазер.

– Опишете някои пострадали от лазер?

– Меланомата е най-сериозната щета. Втората като риск е хиперпигментацията или депигментацията. IPL лазерът е интензивна пулсова светлина, която въздейства на черния и червения цвят. Затова се използва за премахване на косми, а топлината – за стимулиране на колагена, действа и на съдовете.

А тези, които обслужват апарата, нямат никаква представа от регулирането му – интензивността, енергията… Важен е и типът кожа. Може да се получи мехур, изгаряне и петно. Ако е така – добре, макар и трудно, се лекува. По-тежко е, когато пигментацията изчезне. На кожата остава бяло петно, все едно витилиго, а процесът не е обратим. Случва се често при изгаряне по краката.

Лазерите по салони често са втора употреба или преправяни. Или пък персоналът е необучен или некомпетентен.

– На 2 юни в София започва Лятната академия по практична дерматология и естетична медицина, която вие организирате. Как се зароди идеята?

– Нашата клиника е най-модерната в Източна Европа, с най-добрата апаратура. Затова даваме възможност на други колеги да се обучават. Лекторите са световни имена от Ирландия, Испания, САЩ и други страни.

Идеята е да покажем, че естетичната медицина е част от дерматологията и от пластичнаха хирургия.

Следвайте ни в социалните медии