Д-р Анелия Балабанова: Не показвайте обичта си към детето с лакомства

Д-р Анелия Балабанова е специалист по детски болести и детска ендокринология и болести на обмяната. Работи в отделението по педиатрия на МБАЛ „Централ Хоспитал“ в Пловдив и в кабинет за амбулаторни прегледи.

Тя е част от екипа, който от днес до 29 септември ще извършва безплатни прегледи на малчуганите в МБАЛ „Централ Хоспитал“.

Инициативата се организират със съдействието на Ортодоксалния орден на Хоспиталиерите на Свети Йоан по повод началото на учебната година.

– Д-р Балабанова, кои са най-честите ендокринни заболявания при децата?

– Най-сериозният проблем е затлъстяването. Според последните проучвания, правени у нас, около 10 % от българчетата до 18-годишна възраст са със затлъстяване. Децата с наднормено тегло, което е по-лекото състояние, са около 20 на сто. Ежедневно идват деца за консултация по повод затлъстяването. Може би това е състоянието, което отчетливо нараства като процент през последните години.

Останалите заболявания като диабет тип 1 и болестите на щитовидната жлеза са с относително постоянна честота. Те не се дължат толкова много на фактори от външната среда, а по-скоро от генетичната предразположеност на фамилиите.

При момчетата в пубертета е често срещано да им нарастват гърдите. Това е другото състояние, при което родителите водят децата си при мен. В този период тестисите продуцират големи количества тестостерон. В мастните клетки има един ензим, който преобразува тестостерона в естроген.

И това е причината да им набъбват гърдичките. Нарича се пубертетна гинекомастия. Не е заболяване и преминава с пубертета, но трябва да се направи консултация с ендокринолог. Все още не е установено да се дължи на приема на пилешко месо или някакви храни, съдържащи хормони.

– При момичетата кои са най-честите отклонения в пубертета?

– Най-честата причина, поради която идват за консултация големи момичета, са липсваща или оскъдна менструация и повишеното по мъжки тип окосмяване (т. нар. хирзутизъм). Тези състояния в повечето случаи са свързани и с наднорменото тегло и затлъстяването.

Другото често състояние при малки момиченца около 1-годишна възраст е набъбване на гърдичките, без да има други отклонения, говорещи за преждевременен пубертет. То не е истински преждевременен пубертет, състоянието не прогресира, просто проследяваме растежа на детето. За това състояние също не е установена причината.

Има единични случаи на анорексия и булимия – отклоненията на храненето, които са от другата страна на полюса срещу затлъстяването. Лечението е доста трудно. Трябва да е комплексно, заедно с психиатър, психолог.

Въпреки че и хората със затлъстяване понякога също имат нужда от психолог, защото също имат своите емоционални проблеми. Често ми се налага при консултациите да бъда и диетолог, и психолог, и психотерапевт. Но се опитвам да намеря начин да мотивирам децата да се замислят какво слагат в устата си.

– Бихте ли дали едно примерно меню?

– Най-лесното примерно меню е да кажа какво да не ядат. Питието е вода или чай без захар. Всички останали напитки – били те ниско въглехидратни, здравословни, био-, еко- и прочее, съдържат калории.

Една бутилка кока-кола от 2 литра съдържа 900 калории. Това е едно от нещата, заради които хората дебелеят. Често се казва, че трябва да се приемат течности. Не, течността е вода. Нашият организъм работи с вода. Другото нещо, от което хората дебелеят, без да се замислят, са всички храни в опаковка. Независимо дали са сладки, солени, многозърнести, пълнозърнести, диетечни и прочее.

Това са рекламни трикове. Тези храни съдържат около 500 калории за 100 грама. За сравнение – една филия черен хляб от 30 грама е 60 калории. 30 грама кроасан е 135 калории. Един кроасан в магазина е 65 грама, тоест стават почти 300 калории.

Четири кръгчета бейк ролс са 100 калории, един пакет – 400 калории. Или ако някой изяде един пакет бейк ролс и изпие една бутилка кока-кола от 2 литра, ще приеме 1300 калории. И няма да се е нахранил пълноценно, защото тези продукти не съдържат витамини, микроелементи и т. н.

Хората със затлъстяване трябва да търсят баланса между полезното и нискокалоричното. Не всичко нискокалорично е полезно, и обратно. Казвайки това, се сещам за ядките. Те са прекрасна храна, но трябва да се консумират сурови. И трябва да се има предвид, че средно 100 грама ядки, независимо какви са, съдържат 650-700 калории.

Също така трябва да се яде често и по малко. Когато гладуваме, организмът е в състояние на стрес, започва да си пести всяка калория и метаболизмът се забавя. На децата със затлъстяване аз изготвям режим с шесткратно хранене с малка закуска преди лягане. Всичко е въпрос на настройка и навик. Нищо не коства хапването на един плод, отнема 5 минути. Не е въпросът в липса на време, по-скоро е липса на мисъл за това.

В тези случаи хората трябва да мислят, че правят нещо хубаво за себе си. За здравето си. А не че се подлагат на някакъв тормоз и лишения. 9-10-годишните деца не го разбират. Те не са мотивирани. Звучи им много абстрактно да им кажеш, че след 20 години може да имат високо кръвно или да се разболеят от диабет. Така че трябва някак по-просто да им обясняваме. Аз им казвам така: Ако майка ти направи кекс и го сложи в една лъскава опаковка, като го отвориш след три месеца, ще става ли за ядене? Не. Ами кроасанът, опечен преди 3 месеца, как така е все още пухкав и мек?

Това означава, че вътре има неща, които не са нормални за храната – консерванти, оцветители, стабилизатори. Нашият организъм не знае как да метаболизира тези вещества, не знае как да ги разгражда. Ако са водноразтворими, ще ги отделим в урината. Но ако не са, се трупат по съдовете и създават проблем за здравето. Това не се случва веднага. Рисковете са в далечен план и човек е склонен да ги пренебрегва.

В България имаме лошия навик да показваме любовта си към децата с някаква храна – шоколади, бонбони, посещение на вериги за бързо хранене. И децата свикват на този грешен модел. Изразявайки им обич с някакво лакомство, следващия път очакват същото. И понеже това е положителна емоция за детето, то започва да си търси шоколада, за да може отново да си създаде положителна емоция.

Ако изразим любовта си, купувайки книжка за оцветяване, на детето ще му е приятно да получава книжка. Защото това е израз на обич от големите. В крайна сметка децата се нуждаят единствено от обич и внимание, от нищо друго. Не е нужно, когато са болни и не искат да се хранят, да ги водим във верига за бързо хранене. Защото в този момент те имат нужда от витамини, от някаква жива храна.

– Какъв спорт препоръчвате на децата?

– Всякакъв, важното е да им доставя удоволствие. Насила нищо хубаво не се случва. Спортът ще носи най-голяма полза, когато е с удоволствие. Децата не знаят какво искат, така че ги съветвам да опитат различни неща. Освен това спортът в детската възраст създава двигателна култура и има и допълнителни възпитателни ефекти.

– Какви симптоми могат да сигнализират, че детето има някакъв проблем, така че родителите да го доведат на тези безплатни прегледи в МБАЛ „Централ Хоспитал“?

– Медицинските критерии са различни от субективните критерии на родителите. По-наблюдателните родители водят децата си на пръв поглед излишно. Но фактът, че ги водят, значи, че имат мисъл за това детето им да се храни здравословно. Бих казала, нека да дойдат родители, които мислят, че може да има някакъв проблем с детето им. Преценката дали има, или не, ще е при прегледа. Няма смисъл да се терзаят излишно, да четат купища информация в интернет пространството, написана от хора без нужната компетентност.

Нека да дойдат родители, които наблюдават, че децата им се хранят неправилно, консумират основно газирани напитки и пакетирани храни. Аз вярвам, че колкото по-малки са децата, толкова по-лесно се учат на правилните неща и се отучват от грешните навици. Ориентир за родителите може да бъде и ако детето им носи номер дрехи, несъответстващ на неговата възрастова група.

– Разкажете някой интересен случай от вашата практика.

– Ако говорим за затлъстяване, най-голямото постижение е на едно момче от Кърджали, което дойде при мен на 12-годишна възраст и тежеше 145 килограма. За една година с хранителния режим, който му написах и който с малки корекции според предпочитанията на пациентите пиша на всички деца, това момче стана 80 килограма.

Хората трябва да разберат, че начинът на хранене е за цял живот. Разбира се, че няма как никога в живота си да не ядем сладолед или шоколад. Въпросът е всеки ден да мислим какво и колко слагаме в устата си.

Източник: Марица

Следвайте ни в социалните медии