Той не се притеснява да каже директно на британците какво смята за тяхното решение да напуснат ЕС, като „глупост“ е най-меката дума, която употребява. Обичайно концентрира светлините на прожекторите с ярките си речи пред Европейския парламент (ЕП), които предизвикват реакции в двете крайности – от бурни аплодисменти до поривисти освирквания. И е нещо като еквивалент на рок звезда в политиката, като благодарение на своя неподражаем стил надскача ограниченията на реалното си влияние.
На младини Ги Верхофстад е искал да стане актьор. Днес може да се каже, че отчасти е осъществил тази мечта, тъй като изпълнява своите страстни монолози пред голяма публика, а ролите, в които се е превъплъщавал, са разнообразни – евродепутат, лидер на либералната група ALDE и белгийски премиер. Изборът му за преговарящ на ЕП, когато Лондон стартира процеса по излизане от ЕС, е лоша новина за британците. Като заклет европеец той е категоричен: „Наше задължение е да превърнем Brexit в успех за Европа и нейните граждани. Това е възможност не да я убием, а да я преоткрием. ЕС е лекарството за рака на национализма.“
Евроскептиците в Обединеното кралство просто няма как да бъдат доволни от новото му назначение, тъй като според тях той е „антибритански фанатик“, който защитава това, което те категорично отхвърлят, а именно един по-интегриран ЕС. И очакванията сега са за предстоящи напрегнати разговори, тропане по масата и дори сблъсъци между Брюксел и Лондон.
Рунд 1: Заклетият европеец срещу Brexit
Страшилището за всички брекситъри – Верхофстад, може да се опише най-кратко като заклет европейски ветеран, агитиращ за „повече Европа“. Той иска по-амбициозен ЕС, който да развие енергийната инфраструктура, инвестициите и банковия съюз. Според него Брюксел е изправен пред пропаст между поколенията, като от едната страна са проевропейските младежи, а от другата – по-възрастното население, което има „големи проблеми с ЕС“. По думите му наболели въпроси в съюза като тероризма и избягването на данъци могат да бъдат решени само чрез „инструменти, надхвърлящи рамките на националните интереси“. В интервю за онлайн изданието Cafebabel Верхофстад обяснява концепцията за ЕС така: „Представете си клас от 28 ученици. Всеки от тях има свои идеи, предимства и трудности. Идеята е те да работят заедно и да създадат съюз, който подкрепя и подсилва членовете си.“
Критиците му го определят като радикален федералист, който често се е изказвал в полза на създаването на Съединени европейски щати. Лидерът на ALDE не крие, че според него само чрез политическо обединение Европа ще успее да остане значима сила в глобализиращия се свят. Новото му назначение не се приема еднозначно дори сред колегите му в ЕП. „Мисля, че това е почти провокация за Великобритания. Става въпрос за държава, която понякога с основание е скептична към ЕС. За съжаление преди референдума политиците не успяха да обяснят на хората защо Европа е необходима, така че мнозинството гласува да напусне съюза. И след това да сложиш за преговарящ човек, който не е в средата на политическия спектър, а е от спектъра на искащите федерална Европа, не е най-добрият ход“, казва пред „Капитал“ холандският евродепутат от групата на социалистите Кати Пири. Но допълва, че в крайна сметка Верхофстад ще трябва да представлява целия ЕП. Което означава, че няма да може да излага само личното си мнение, а ще трябва да вземе под внимание и вижданията на големите политически групи. „Така че смятам, че той ще трябва да заеме позиция, отразяваща мнозинството тук. Сигурна съм, че като опитен политик, като бивш белгийски премиер, той е способен да го направи. Но първоначалната реакция на Великобритания също е разбираема“, казва Кати Пири.
През седмицата Верхофстад повтори позицията си, че четирите свободи в ЕС – движението на стоки, услуги, капитали и хора, не могат да се делят и Великобритания не може да има една от тях без всички останали. Думите му бяха подкрепени от председателя на Европейската комисия (ЕК) Жан-Клод Юнкер, който заяви в годишната си реч за състоянието на съюза, че Лондон няма да получи достъп до единния пазар, ако забрани на граждани на ЕС да работят във Великобритания след Brexit. „Не може да има достъп по избор до единния пазар“, категоричен беше Юнкер.
Според Найджъл Фараж от Партията на независимостта на Обединеното кралство (UKIP) тази позиция означава, че договарянето на сделка е малко вероятно. Той нарече новото назначение на Верхофстад „военен акт срещу всеки разумен преговорен процес“, а самия него определи като „върховния жрец в храма на Брюксел“. Неприязънта между двамата в ЕП не е отскоро, като веднъж лидерът на ALDE дори заяви: „Фараж постоянно говори за заплати и пилеене на пари. Но според мен най-голямото прахосване на пари в ЕС днес е заплатата, която всички му плащаме. Нека бъдем честни – той е член на комисията по риболова и никога не е там. Идва тук и казва, че заплатите, които се плащат, са скандални. А той получава заплата, без да е свършил никаква работа в собствената си комисия. Той може и да се смее, но това е реалността.“
Адвокатът по развода на ЕС
Веднага след като резултатите от британския референдум станаха ясни, Верхофстад посочи, че това е тъжна новина, но сега трябва да последва „бърз и приятелски развод“, за да се ограничат негативните ефекти. След избирането му за преговарящ на ЕП той отчасти омекоти непримиримите си проевропейски позиции, като заяви: „Brexit не е въпрос на наказание, не е въпрос на отмъщение. Нека да спрем и от двете страни на Ламанша нашата колективна депресия и политиката на разделение.“
Британският премиер Тереза Мей обаче не дава признаци, че смята скоро да активира член 50 от Договора за ЕС, който ще сложи началото процеса за излизане от съюза. Тя посочи, че няма да задейства механизма преди следващата година, тъй като е необходима значителна подготовка. Докато Верхофстад иска това да стане колкото се може по-скоро, за да може ЕС да има споразумение за британското напускане преди следващите европейски избори през 2019 г.
Верхофстад няма да е сам в новото си амплоа, а се включва в екип. Той ще участва в разговорите за Brexit заедно с преговарящите от ЕК и от Европейския съвет – съответно французина Мишел Барние и белгиеца Дидие Сеювс. През седмицата ЕК обяви, че германката Сабине Вейанд, която е заместник-директор в търговския отдел на комисията, ще се присъедини към Барние. Целта им ще бъде „да координират работата по всички стратегически, операционни, законови и финансови въпроси, свързани с преговорите“.
От британска страна обаче посочват, че ролята на лидера на ALDE няма да е толкова голяма. „Комбинацията от Верхофстад и Барние е разглеждана във Великобритания като не особено симпатизираща към каузата на Лондон. Но ЕП не е основен актьор в това, така че няма голямо значение какво мисли Верхофстад, защото всички преговори първоначално ще бъдат между Обединеното кралство и ЕК и страните членки. Чак на по-късен етап ще бъде намесен ЕП. Така че от повечето британци назначението на Верхофстад не е смятано за толкова значимо, дори той да е враждебен към позицията на Лондон“, казва пред „Капитал“ проф. Иън Бег, анализатор от Европейския институт към London School of Economics.
Според Винченцо Скарпета от Open Europe Верхофстад ще бъде „особено непреклонен“, що се отнася до разделянето на четирите свободи на ЕС. По думите му като „твърд федералист“ лидерът на ALDE вероятно ще защитава „категорична позиция“. „Но предвид по-ограничената роля на ЕП неговото влияние върху предстоящите разговори за Brexit не трябва да бъде преувеличавано“, твърди Скарпета, цитиран от британската ВВС.
Самият Верхофстад контрира, че ЕП „ще трябва да даде съгласието си за споразумението, както се посочва в член 50, така че е разумно той да бъде включен от началото на този процес“. Във всеки случай дългогодишният политически опит на бившия белгийски премиер означава, че той ще може да подходи прагматично в търсенето на решение. Със заемането на ключовите позиции в преговорите дуелът вече спокойно може да започне. И обещава, че ще бъде интересен.
По темата работи и Александър Терзиев
Източник: capital.bg