Разкритията на агенция БЛИЦ, че биреният алкохолик Радан Кънев е изхвърлен от проекта на Христо Иванов „Кота-1“, предизвикаха паника в кръга „Агнешки главички“. Хора като Кристиан Таков, който е внук на видния комунист Пеко Таков, и майката на сестри Малееви Юлия Берберян, излязоха от черупките си и започнаха да плюят комунизма, без да ги е срам, че на времето са се облизвали от благата му. Явно целта е да се рекламира новия десен проект на Иван Костов и Иво Прокопиев. По тези теми и трагедията в Хитрино потърсихме мнението на директора на НИМ Божидар Димитров.
– Проф. Димитров, защо отрочета на комунизма като Кристиан Таков, внук на Пеко Таков, и Юлия Берберян плюят ръката, от която са яли хляб на времето?
– Не го познавам Кристиан Таков и не знаех, че е внук на Пеко Таков, така че не искам да коментирам конкретния пример.
– Какво е тогава Вашето мнение за този тип хора, които са забравили от къде са тръгнали?
– Купища синове и дъщери на комунистическата номенклатура обърнаха резбата след 10 ноември. Тези хора организираха антикомунистически организации, това са хора, обаче, които имат само комунистическо минало и за това са им толкова яростни нападките. Смешно е да ги слушам и да ги гледам.
– Как ще коментирате информацията на БЛИЦ, че Радан Кънев е изритан от проекта на Христо Иванов – „Кота-1“?
– Най-вероятно „Агнешките главички“ не са стигнали на всички. Те намаляха много в последно време от както дойде демокрацията.
– Бойко Борисов беше първият политик, който пристигна в Хитрино, след голямата трагедия. Има ли според Вас по подготвен премиер от него, с оглед на това, че скоро идват нови избори?
– По една случайност случаят в Хитрино е много близко да една от предишните професии на Борисов и по изявлението, които дава аз виждам, че той се чувства в свои води. Друг такъв случай в българската история няма. Когато премиер или министър не просто засвидетелстват присъствие и внимание пред местното население, а вършат конкретна работа. Мисля, че Борисов направи точно това и използва своя доста богат опит, за да помогне на хората.
– Каква е Вашата позиция за инцидента в Хитрино, който почерни цяла България?
– За съжаление се случват такива неща в историята. Не само в България, но и в страни като САЩ, Канада и други. Има дори много филми за подобни трагични инциденти.
– Каква в била основната грешка?
– Грешката е била, че не е измислена железопътната линия, която да не минава през средата на селото. Информацията, че линията е правена по време на руско-турската война не е вярна. Правена е няколко години по-рано – между 1869-1875 година. Като камъни за гаровите съоръжения са взети от старата столица Плиска.
Само преди няколко месеца кметът на Хитрино – Нуридин Исмаил, който е един много добър човек, ни предостави камъните от Плиска безплатно, дари ги на музея. Много ми е мъчно за тези хора. Те са едни много добри, честни и трудолюбиви хора.