Упрекът беше отправен на старта на инициативата Алианс за сближаване на заплатите в Европа, организирана от Европейската конфедерация на профсъюзите.
Премиерът Бойко Борисов упрекна държавите от Западна Европа, че са източили квалифицираните български кадри, а са поискали от страната ни да си прибере ромите.
Борисов обвърза изтичането на квалифицирани работници с риск от счупване на системите у нас, заради оставането на нискоквалифицирана и застаряваща работна ръка. Пред представителите на няколко европейски държави, евродепутати и членове на европейски организации Бойко Борисов сподели страховете си от разединението на Европейския съюз и разделянето му на лагери.
След като призова чуждестранните инвеститори да дойдат у нас заради квалифицираните кадри, премиерът Борисов върна лентата назад и упрекна развитите държави в източване на кадърни български работници с примамка високи заплати:
„И никой не протестира срещу българските лекари, медицински сестри, които отидоха на Запад, а казват: Вземете си ромите! Това справедливо ли е? Тогава се получава едно застаряващо население с демографска криза и тогава идват синдикатите и казват: „Добър ден! С колко ще вдигнеш пенсиите?“
Тогава системите започват да се чупят, ето, Бисер Петков е тук.
„Защото очакването да се повишат доходите, да се повишат пенсиите, да се повишат социалните разходи, рязко се разминава с ниско квалифицираната застаряваща работна сила“.
Борисов се възмути и от егоистичното поведение и начин на работа на държавите от Европейския съюз както по отношение на подготовката на България за влизане в еврозоната, така и по отношение на бавещия се старт на преговорите с Македония. „Егоизъм има, да! Но начинът, по който работите в момента, ще я счупите Европа по средата и това невероятно създание, което е ЕС, ще бъде торпилирано накрая. И то само от егоизъм на всяка една отделна държава“, каза Борисов.
Премиерът обясни, че България няма да бърза и ще подаде документи за влизане в чакалнята на еврозоната, когато има ясни условия.
По думите му засега се водели тихи и спокойни преговори.