Варна е сред 11-те български града, които днес за първи път ще се включат в световната инициатива „Безсмъртният полк“, като шестват с портрети на свои роднини, участвали в антифашистката борба.
Така България става част от световното движение, в което участват 36 държави. Шествието ще започне в 17 ч. от входа на Морската градина и ще стигне до Пантеона на антифашистите.
Деня на победата „Безсмъртният полк“ ще отбележи и в София, Пловдив, Бургас, Стара Загора, Благоевград, Русе, Сандански, Карнобат, Лом и Монтана. В Русе представители на трите религии – християнство, ислям и юдеизъм, ще отслужат молебен според своите специфични ритуали. Във Варна се присъединяват 50 мотоциклетисти от клубовете „Хептагон груп“ и „Нощни вълци”. В Лом към шествието ще се включи военен оркестър.
Инициативата „Безсмъртният полк“ е гражданско движение, чиято цел е да събере личните снимки и истории на хората, участвали в антифашистката борба, както и спомените на техните потомци. Акцията е проведена за първи път през 2012 г. в руския град Томск. През 2013 г. акцията „Безсмъртен полк“ се провежда в 120 градове и села в Русия, а през 2014 – в 500 града в седем страни по света.
През 2015-а „Безсмъртният полк“ марширува в 36 държави. В Москва излизат половин милион души начело с президента на Русия Владимир Путин, който носи портрета на своя баща – Владимир Спиридонович Путин (боец от 330-и стрелкови полк на 86-а дивизия на Червената армия, ранен при отбраната на Нева в битката за Ленинград). В момента инициативата се провежда във Великобритания, Франция, Русия, Австрия, САЩ, Армения, Германия, Израел, Ирландия, Исландия, Катар, Корея, Ливан, Швеция, Коста Рика, Полша, Италия, Белгия, Холандия, Черна Гора, Монголия, Норвегия, Приднестровието, Молдова, Азербайджан, Беларус, Казахстан, Киргизистан, САЩ, Узбекистан, Украйна, Естония, Малта, Австралия, Швейцария, Абхазия.
В България движението започва от април тази година. Само за един месец координаторите в страната успяват да създадат български сайт , в който до този момент са събрали над 100 семейни и лични истории за българи, участници в антифашистката съпротива и във Втората световна война. За инициативата работят 61 координатори от цялата страна, представители на различни движения и организации.