Безпаричието пречи на 30% у нас да седнат на маса с приятели

[elfsight_social_share_buttons id="1"]

Около 30% от българите не са можели да си позволят веднъж месечно събиране на маса с приятели (или семейства). Това показват данни на Евростат за 2014 година.

Този дял е почти тройно по-малък за средностатическия гражданин на ЕС-28.

Анализът на статистическата агенция, цитиран от БТА, разглежда материалните лишения, които са съпътствали европейските домакинства през 2014 г.

Финансов недоимък възпира най-често старите хора от почерпка с приятели или с близки семейства. По възрастови категории това изкушение не са могли да позволят:

  • около 26 на сто от българите под 25-годишна възраст;
  • други 28% от работещите у нас, които са на 25-64 години
  • и над 45 процента от по-възрастните ни сънародници.

Евростат констатира, че около 37% от българите не са били в състояние да си позволят редовна почивка или отдих отново поради финансови причини. По този показател почти всички възрастови групи събират почти еднакви проценти.

(В ЕС-28 това ограничение засяга двойно по-мялък дял от населението – поради безпаричие всеки шести европеец не е имал редовна почивка.)

Приблизително един от всеки 10 европейци (около 13% на сто от населението над 16 г. в ЕС) не е можел да си позволи поне веднъж месечно събиране на чашка с приятели или близки семейства през 2014.

В дъното на класацията по същия показател са били унгарците и румънците – съответно 36 на сто и 35 на сто.

Практически не са почувствали ограничение за събирането на маса в Швеция – едва 0,8 на сто от хората там са нямали възможност да си го позволят веднъж в месеца. Следват ги Финландия – 1,5 на сто, Дания – 3,2 на сто, Холандия – 3,3 на сто и в Чехия – 3,4 на сто.

[elfsight_social_share_buttons id="1"]