Бързи кредити – предимства и недостатъци

Човек никога не знае – споделя Малкият принц в знаменитата едноименна творба на Антоан дьо Сент-Екзюпери. Ежедневието ни винаги е било и ще бъде предмет на случайността. Колкото и планове да си правим, не всичко може да се случи точно и именно по начина, по който сме си наумили.

Резултатите от ефекта на случайността можем да погледнем от две страни – случващи се в наша полза събития или напротив – в наша вреда. И когато от положителните ситуации ние черпим плюсовете, то при неблагоприятните такива ние трябва да боравим с проблеми.

Проблеми, чиито разрешаване често трябва да се осъществи много по-бързо, отколкото би ни се искало. И докато в някои от случаите решението е плод на чист човешки фактор (изслушване, съвет, целувка), то в останалите се сблъскваме с „любимеца” на нашето ежедневие – парите.

Така ние се озоваваме в ситуация, в която имаме спешна нужда от финансови средства, за да осъществим решаването на проблем, който обстоятелствено не търпи отлагане. Не бих искал да се спирам върху конкретни примери, защото поводите могат да бъдат с всякакъв характер, предизвикани или не от самия индивид, съответно невинаги зависещи от него, но винаги изискващи финансова реакция от негова страна.

След като очевидно не разполагаме с парите, нужни за решението на проблема, търсим алтернативни източници. В такива случаи е препоръчително първо да потърсим роднини, близки и приятели. Но какво става, ако не е налице такава възможност – няма човек сред тях, готов да отпусне сумата или пък нас просто ни е срам да поискаме? Парите са ни нужни, а времето е основен недостигащ фактор. Отговорът на казуса намираме чрез възможността за бързи кредити.

Т.н. „бърз кредит” е форма на предоставяне на заем от небанкова финансова институция на сравнително малка стойност в диапазона от 100 до около 2000-2500 лв, като се срещат и случаи на суми от по-голям порядък. Кредитът е „бърз”, защото е налице възможността заемът да се отпусне изключително бързо, при това в рамките на часове или до края на деня на поискването му. С бързина обаче се отъждествява и неговото връщане, което подлежи на индивидуална договорка с отпускащата институция, но винаги е в рамките на тесен времеви период.

Благодарение на развитието на интернет комуникационните технологии, днес е възможно да кандидатстваш за бърз кредит онлайн и да спестиш ценно време. Сега ще обърнем внимание именно на по-важните предимства и недостатъци при боравенето с онлайн бързи кредити.

Предимства

– Бързина, бързина и пак бързина е най-големият плюс на този вид заеми, подпомогнати вече и от улесняващи потребителя интернет платформи за кандидатстване. Лесно и бързо въвеждане на данни, последван от бърз преглед и анализ, след които следва и бърз отговор. Така кандидатстващият получава шанса да получи бързо желания заем или да се насочи своевременно към други заемодатели при отказ от първия.

– Минимални са изискванията за кандидатстване за такъв кредит и търпят динамика поради голямата конкуренция в бранша. Обикновено се състоят в това да си пълнолетен български гражданин (понякога долната граница се вдига на около 20-23 години), да имаш стабилен източник на доходи (не се изисква при някои фирми) и добра кредитна история (справки се правят в Кредитния регистър).

– Спестяване на документални справки, бележки от работодател, семеен статут и прочие. При кандидатстване е нужно предоставането само на лична карта, банкова сметка, по която желаем превода, както и координати за връзка с нас.

– Удобство – онлайн процесът на извършване на процедурите по кандидатстване, отпускане и изплащане на кредита е също така голямо предимство на бързите кредити. Всичко може да става само с няколко клика, а вие да седите комфортно пред компютъра вкъщи.

– Визуализация – голяма част от фирмите, отпускащи онлайн бързи кредити, предлагат своеобразен „калкулатор” в своите страници, който веднага може да ни покаже във всеки един момент каква сума би трябвало да върнем при зададени заета от нас сума и срок на връщане.

– Регулации – небанковите финансови институции, отпускащи бързи кредити, се регулират от Българска народна банка. БНБ поддържа специален Регистър на финансовите институции по чл. 3а от Закона за кредитните институции, който е публичен и в него се съдържат подробни данни за имащите право да практикуват отдаване на такъв тип заеми.

Недостатъци

– Недостатъчна публична информация – задължително бъдете внимателни при избора на фирма, пред която ще кандидатствате. Колкото повече информация по желания кредит е предоставена в сайта предварително, толкова повече ние бихме могли да им се доверим.

– Бърз срок на връщане – бързината е ключова дума при тези кредити. Те подлежат на връщане в изключително кратък срок от време, който варира от дни до няколко месеца за по-големите суми. Вноските са въпрос на договорка между страните, като биха могли да бъдат на всеки 7 дни или на 1 месец.

– Условия – лихвата по този вид кредити е по-висока от тази при банковите заеми поради рисковия характер на заема и неговата необезпеченост. Обърнете внимание и на общите договорни условия, които биха могли да ви направят неравноправна страна – като например едностранна възможност за промяна на лихвения процент.

 

Следвайте ни в социалните медии