Сградата не е част от активите на дружеството на Георги Гергов.
Банка ДСК е обявила за продажба една от палатите в Пловдивския панаир. Имотът е собственост на финансовата институция и не е част от активите на „Международен панаир Пловдив“, който се контролира от БСП активиста Георги Гергов. На търг е обявена бившата палата №5, като началната цена е малко на 5 млн. лв.
Открит търг
Сградата е на три етажа и се намира на територията на панаира. Тя е със застроена площ 1950 кв.м, а брутната й площ е 4575 кв.м. Продажбата ще стане с открит търг с явно наддаване, който ще се проведе на 30 юни. Началната цена е 5 094 100 лв., а стъпката за наддаване – 50 хил. лв. Кандидатите трябва да внесат депозит за участие в търга от 100 хил. лв., става ясно от обява на Банка ДСК.
Имотът е собственост на банката от 2011 г., когато го е придобила от „Търговско-рекламен център по строителство“. Това е станало на цена от 6.107 млн. лв. и най-вероятно е свързано с учредената две години по-рано ипотека, показва справка в Имотния регистър.
До 2015 г. „Търговско-рекламен център по строителство“ е бил собственост на Иван Киров – синът на вносителя на електроинструменти Киро Киров. Тогава компанията представа да съществува и се влива в „Киров“. Последното дружество е собственост на бащата и сина.
Приватизацията
Макар и разположена на територията на пловдивското експо, палата №5 никога не е била част от „Международен панаир“. Покрай приватизацията на сградата през 1998 г. стана ясно, че тя е собственост на Министерството на регионалното развитие и благоустройството, оглавявано по това време от Евгений Бакърджиев. Купувач тогава стана дружеството „Рестрой“, регистрирано същата година с единствен предмет на дейност участие в приватизация и покупка на дялове от приватизиращи се дружества. Първоначално то закупи 80% от капитала на „Търговско-рекламен център по строителство“ (както фигурира палатата във фирмените регистри), а две години по-късно придоби още 17.89%. Останалите минимални дялове най-вероятно са преминали у работниците и мениджърите, на които задължително се предлагаше да участват в приватизацията. Общата сума, която „Рестрой“ плати за имота, беше малко над 560 хил. лв.
През 2006 г. стана ясно, че „Рестрой“ води преговори за продажба на палатата и дори е подписала предварителен договор с „Киров“. Компанията от години беше най-големият наемател на площи в палатата и около нея по време на пролетния и есенния панаир. За последвалата сделка липсва официална информация, но по всичко личи, че най-вероятно тя е станала чрез продажба на самото дружество „Търговско-рекламен център по строителство“.
Старият собственик
Пета палата е емблематична с това, че навремето от нея тръгна телевизия „Европа“ на Емил Стоянов – брат на президента Петър Стоянов. През миналата година той излезе от собствеността и от управлението на дружеството. В момента в борда на директорите на „Телевизия Европа“ фигурират Иван Кацарски и Станислав Горанов, а мажоритарен акционер с 60% от акциите е компанията „Бета-1“ (останалите 40% са собственост на едноличното дружество „Дипи“ на Добрин Иванов).
„Бета-1“ държи и 65% от „Рестрой“, а останалите 35% са собственост на „Ведадо пропърти“ на пловдивския строителен предприемач и бивш партньор на Емил Стоянов Милен Христев. До 2012 г. „Рестрой“ се управляваше от бившия управител на общинския институт „Старинен Пловдив“ Наташа Димитрова, но в момента като управител фигурира Иван Кацарски. Самата „Бета-1“ е акционерно дружество, а акциите му са на приносител. На последното общо събрание миналата година като присъстващи акционери са вписани Иван Кацарски и Станислав Горановски.