България вече е на 49-та позиция в Доклада за глобалната конкурентоспособност на Световния икономически форум. Страната ни се придвижва с едно място напред спрямо миналата година.
Докладът за глобалната конкурентоспособност на Световния икономически форум се базира на 16 показателя, подредени в списък. Изследването е протичало като анкетираните е трябвало да посочат петте най-проблемни показателя за правене на бизнес в своята страна. След това анкетираните е трябвало да подредят тези показатели в класация в низходящ ред.
Според резултатите от Доклада в България най-лош показател за правене на бизнес е корупцията – с 17.8 пункта. На второ място в лошата класация се нарежда показателя „неефективност правителствената бюрокрация“ – с 12.0 пункта. С 9.3 пункта е показателят „данъчни ставки“.
Със 124.4 млн. лева годишно намалява административната тежест за бизнеса
Сред най-важните изпълнени мерки е подписаната инструкция между ДФЗ и НАП за взаимодействие и обмен на информация
На четвърта позиция като показател за негативно влияние върху бизнеса анкетираните са посочили „лоша работна етика с работната ръка„, следван от „достъп до финанси„, „неадекватно образована работна ръка„, „политическа нестабилност“ и други.
Статистиката отчита и фактори като здравеопазването и образованието в държавите.
Според Доклада за глобалната конкурентоспособност на Световния икономически форум най-конкурентоспособната икономика в света е тази на Швейцария. Във връзка с това икономистът Тиери Жейже заяви пред БНТ, че многогодишният успех на икономиката на Швейцария се основава на нейния иновативен капацитет – страната разполагала с най-иновативните модели, най-гъвкавите организации и сигурен пазар на труда.
Под 8% от българите биха сигнализирали за корумпиран политик
Проблеми могат да възникнат в мнозинството прогнозира Алфа Рисърч
След Швейцария в класацията се нареждат САЩ, които се придвижват с една позиция напред. На трето място е Сингапур, на четвърто – Холандия, а на пето – Германия.
Източник: World Economic Forum