Американците работят с 25% повече от европейците

В САЩ гонят по-бързо кариерно развитие, често работят и след пенсия

Американците са пристрастени към работата си. Те не само прекарват повече часове на работното си място, в сравнение с европейците, но се пенсионират по-късно и тях и използват по-малко дни годишен отпуск.

Това показва проучване на учени от университетите на Онтарио и Аризона, проведено съвместно с университета „Гьоте“ в германския град Франкфурт на Майн, предава Bloomberg.

Изразено в данни, средностатистическият европеец работи с 19% по-малко от средностатистическия американец. Това са 258 часа по-малко годишно, или с 1 час седмично. А казано по друг начин: гражданите на Европа работят 25% по-малко от американските си колеги.

Продуктивност

Европейците имат репутацията, че работят строго нормирано количество часове, като свършват достатъчно работа в техните рамки.

Фактор, влияещ негативно на продуктивността в Европа, е младежката безработица. По този начин се губи ценен ресурс.

В САЩ хората често не си вземат полагащите им се почивни дни, което също води до претоварване и намалена продуктивност, смята Бен Стивърман от Bloomberg News.

През 70-те години на 20 век американци и европейци са работели еднакво дълго. Какво се е променило оттогава?

Ролята на профсъюзите

През последните години профсъюзите в САЩ са отслабени, а тези в Европа остават силни. Това също е фактор за по-дългата отпуска и повечето празнични почивни дни на Стария континент.

„Част от тяхното (на европейците, б.р.) мислене и начин на живот е да се вземат по 4 седмици отпуска всяко лято“, отбелязва Стивърнман.

Пенсионната система

В САЩ действа пенсионна система, според която всеки трупа спестявания за пенсионирането си в лична сметка. Съществува риск дали натрупаното ще е достатъчно за спокойни старини. Затова и все повече американци над 65-годишна възраст избират да продължат да работят.

В Европа пенсионната система е по-силна и европейците се пенсионират по-навреме.

Социалното неравенство

В САЩ има по-голямо разделение между бедни и богати. Заплатите варират много сериозно, а хората често работят повече часове – или защото им се плаща на час, или за да се издигнат по-бързо в кариерата. В Щатите темпът на личен растеж е определящ, докато средният европеец сякаш няма чак такъв хъс към кариерното издигане.

По-тежкото облагане на личните доходи в Европа също е важен отличаващ фактор.

Следвайте ни в социалните медии