Ако референдумът беше днес, 51% биха гласували за оставане в ЕС

 Британците разбраха. Но вече е късно.
 Допитването си е допитване, но референдумът си е референдум. Тъй че резултатите от последното допитване в Обединеното кралство, според които едно значително мнозинство от хората там вече са за оставане в ЕС, напомнят малко на поговорката, че когато се преобърне каруцата – пътища много.
Обратът в общественото мнение се обяснява най-вече с нагласата на онези британци, които през юни 2016 изобщо не участваха в гласуването.
Потвърждава се старата истина, че последици има не само от гласуването, но и от негласуването, смята Клаус-Дитер Франкенбергер от „Франкфуртер Алгемайне Цайтунг”.
 Очевидно все повече британци започват да осъзнават, че излизането от ЕС е свързано с твърде високи материални разноски.
Във всички случаи много по-високи от онези, за които говореха адвокатите на Брекзита.
Да, по онова време имаше и фракция, която настояваше за оставане в ЕС – най-вече правителството на бившия премиер Камерън.
Но тази фракция изобщо не аргументира така решително, както малко по-рано, когато ставаше дума за евентуалната независимост на Шотландия.
Камерън и неговият кабинет запазиха само за себе си прогнозата колко скъп ще излезе Брекзитът на хората във Великобритания. Сега е моментът от чисто любопитство да попитаме: защо?

Следвайте ни в социалните медии