Аит-Бен-Хаду – скалното чудо на Мароко

[elfsight_social_share_buttons id="1"]

Град Аит-Бен-Хаду, разположен на южните склонове на Атласките планини, е една от най-зрелищните, създадени от човека, забележителности по поречието на скалната пустиня на Мароко.

Градът е известен най-вече със своите касба – високи сгради от глина, които са построени зад защитни стени, подсилени от ъглови кули. Такъв град е известен като ксар, или укрепен град.

За Аит-Бен-Хаду се смята, че е един от най-добрите примери за ксар с южна мароканска архитектура, посочва Amusing Planet.

Невероятното населено място в пустинята привлича вниманието не само на туристите. Градът, който е част от световното културно наследство на ЮНЕСКО, е използван като фон в почти две дузини холивудски филми, включително Лорънс Арабски, Мумията, Гладиатор и други, както и в телевизионния сериал Игра на тронове.

https://www.instagram.com/p/BQgFlr0FZux/

Според местните вярвания, Аит-Бен-Хаду е основан през 757 пр. Хр. от Бен-Хаду, чийто гроб се смята, че се намира някъде зад града.

Въпреки това, нито един от строежите в населеното място не е датиран преди 17-и век, въпреки че тяхната структура и техника могат да бъдат проследени до един много ранен период.

Градът първоначално е разположен по протежение на стратегически важен търговски път, свързващ Сахара с Маракеш. Когато търговията по него намалява през 16-и век, Аит-Бен-Хаду започва да губи своето значение. Сега повечето от най-ранните обитатели на града са се преместили от другата страна на реката, в по-модерно населено място, което е по-близо до пътя.

https://www.instagram.com/p/BQgFlr0FZux/

Но все още има няколко семейства, привикнали към традиционния начин на живот в рамките на ксар.

По време на снимките на филма Лорънс Арабски през 1962 г.  в града режисьорът Дейвид Лийн нарежда да бъдат ремонтирани много от рушащите се домове в рамките на Аит-Бен-Хаду.

Когато градът влиза в рамките на световното наследство на  ЮНЕСКО през 1987 г., продължава възстановяването му. Но сградите, разположени в задната част на населеното място, все още са в отчаяна нужда от внимание.

Източник: profit.bg

[elfsight_social_share_buttons id="1"]