На около три километра от Мелник трябва да се отклоните по пътя към село Хърсово, да пропътувате 20-тина километра и при Катунци да свиете наляво, следвайки табелата.
Следват осем километра чакълест път с пясъчни пирамиди отляво и отдясно, лозя, борови гори, зелени поляни с пасящи крави, овце и кози.
След рязък завой минавате по метален мост и ето ви в селото с поетичното име Златолист. Петдесетина къщи, повечето от които изглеждат необитаеми, са накацали под стръмен пясъчен скат.
Всъщност се намирате откъм южния склон на Мелнишките пирамиди, показва справка на картата. Пътят продължава по пясъчното корито на пресъхнала река и ето ви пред църквата „Св. Георги Победоносец“, свързвана с живота на Преподобна Стойна.
В почивния ден колите от цяла България са доста, въпреки закътаността на мястото и неблагодатния път. Славата на Златолист е на лечебно, пречистващо и свято място, където духът получава успокоение, а тялото – възстановяване.
Именно тук е завършила живота си Преподобна Стойна – народна пророчица, чието дело, както се смята, преминава към Ванга.
Преподобна Стойна е починала през 1933 г., но и до днес от уста на уста се предават легенди за нейните чудодейни способности. Затова и вярата, че тя ще помогне за подобряването на живота на всеки, е голяма. За да стане това обаче, посетителите прибягват до многобройни ритуали.
Най-важният изисква да се качите на втория етаж на църквата, където е обособена малка стаичка с леглото на пророчицата, и голяма икона.
След като се помолите лично и в уединение пред нея – за минути, защото опашката чака, можете да впишете молбата си в тетрадката – те са няколко в църквата, удобно поставени на малки масички със столче и химикалка, и да очаквате да се изпълни.
Подобно изображение не се среща на друго място.
Уредникът, който продава свещите, с охота разказва, че църквата е от 9 век и обръща внимание върху стенописа, изобразяващ гола до кръста жена – в противоречие с канона – „Нещо, което можете да видите само тук“. Стенописите, почернели от времето, озадачават с изобилието на образи на дявола, както и св. Христофор, нарисуван с животинска глава.
Забележителностите не свършват дотук. В средата на черквата има каменна плоча с двуглав орел. Според една от легендите, Стойна е левитирала над нея. Традицията, създала се на мястото от само себе си, изисква молещият се да допре ръце до студения камък, който ще изсмуче болежките от тялото и мътилката от душата.
Светилището разполага и с природна забележителност – огромен разклонен чинар с табела, според която дървото е на 1290 г. То е от рода Източен чинар (Platanus orientalis) и е с височина около 28-30 м с обиколка на дънера 6 м и многократно участва в класацията Дърво на годината.
Табелка информира, че дървото е на 1290 години.
Ако следвате ритуалите, трябва да прегърнете дървото за няколко минути, за да се пречистите, а след това да се залюлеете и на люлките върху клоните – за да постигнете душевна и физическа хармония.
На двора има чешма, с водата от която трябва да се умиете и отпиете за здраве. По пътя обратно към Катунци може да спрете до малък извор с минерална вода, изтичаща в реката по две тръби с голяма сила. Опашка от коли на местни хора, напълнили багажниците с празни бутилки, изчаква реда си за наливане на лековитата вода. Ако човек зажуми за купищата пластмасови отпадъци наоколо, водата ще се стори още по-вкусна.
Източник: Дневник