Наклонът, под който държим телефоните си може да подскаже на хакерите как да влязат в него

[elfsight_social_share_buttons id="1"]

Експертите в сферата на кибер сигурността предупреждават, че инсталирането на приложения и влизането в определени страници в интернет може да вкара в телефона ни хакерски кодове

Все по-разпространеното ползвателство на фитнес и игрални приложения доведе до обзавеждането на смартфоните ни и други мобилни устройства с над 25 сензора – от камери до акселерометри и жироскопи, които регистрират всяко кликане, скролване и могат да разчетат и запаметят индивидуалния метод, по който движим пръстите си по екрана. Именно жироскопите, основани на ефекта на Кориолис за засичане на ускорението, се оказват слабото звено в „умните ни устройства“, което ги прави податливи на кибер атаки.

„Много от тези сензори се използват от приложенията без да се изисква оторизация от страна на потребителите. Eдинствено камерата и GPS-ът искат позволение. Това оставя вратата широко отворена за всеки хакер“, споделя Мириам Мернежад, кибер специалист от Университета в Нюкасъл, където е било проведено проучването.

Експертите в сферата на кибер сигурността предупреждават, че инсталирането на приложения и влизането в определени страници в интернет може да вкара в телефона ни хакерски кодове, които да получат достъп до сензорите за движение в мобилните ни устройства и да превърнат в детска играчка копирането на индивидуалния метод, по който движим пръстите си по тъчскрийна. По този начин хакерите могат да изземат и използват цялата ни лична информация.

Проучването на кибер специалистите, публикувано в „Международния журнал по информационна защита“ е доказало още, че голяма част от потребителите вярват, че най-големият риск от хакерска атака се крие в камерата, GPS-ът или микрофона на телефона и пренебрегват уязвимостта на останалите сензори в мобилното устройство. А екипът е установил, че сензорите за движение могат да разшифроват пин-кодове с точност от 70% при първи опит и 100% до четвъртия или петия само чрез наклоняване на мобилното устройство под определен ъгъл при набирането на четирите цифри.

Специалистите съобщават, че вече работят с доказани гиганти от тех индустрията като „Гугъл“ и „Епъл“ за намирането на решение на проблема.

„Проблемът е особено комплексен и искаме да открием решение, което да запази добрия баланс между сигурност и ползваемост“, споделя Мернажад.

[elfsight_social_share_buttons id="1"]