От силни послания в подкрепа до яростно отхвърляне, реакциите по света на американските удари в Сирия могат да се обединят основно в подкрепящи и отхвърлящи
Русия: Това не е изненада, защото Москва е основният съюзник на режима на Башар Асад и затова позицията й беше твърдо против. В изявление на Кремъл ударите бяха наречени „агресия срещу суверенна държава в нарушение на международното право”.
В отговор Москва обяви, че прекратява споразумението си със САЩ за избягване на сблъсъци в сирийското въздушно пространство.
Русия призова и за спешно свикване на извънредно заседание на Съвета за сигурност на ООН.
Иран: Иранският режим, който също е съюзник на Дамаск, „категорично осъди” въздушния удар и го определи като „едностранно военно действие”.
Техеран заяви, че предлог за удара е химическата атака.
Твърда позиция в подкрепя ударите
Франция/Германия: В съвместно изявление президентът Франсоа Оланд и канцлерът Ангела Меркел обявяват, че Асад носи „цялата отговорност” за американските удари след предполагаемата химическа атака.
Великобритания:Близък съюзник на САЩ, който каза, че „напълно подкрепя” ударите, които окачестви като „подходящ отговор на варварското използване на химически оръжия”.
Лондон изтъкна, че ударите „целят да възпрат по-нататъшни атаки”.
Турция: Съюзникът от НАТО, който е ключов играч в сирийския конфликт и има променливи отношения с Вашингтон, приветства ударите като „положителни”. Зам.-външният министър каза „Вярваме, че режимът на Асад трябва да бъде наказан напълно на международната арена”.
Турция се обяви за въвеждане на зона, забранена за полети в Сирия.
Саудитска Арабия: Представител на външното ведомство приветства „смелия” президент на САЩ Доналд Тръмп за това, че е предприел действия, когато международната общност не е успяла да възпре действията на режима.
Израел: Премиерът Бенямин Нетаняху каза, че Израел „напълно подкрепя” „силното и ясно послание”, изпратено от въздушните удари. Той добави, че посланието трябва „да отекне не само в Дамаск, но и Техеран, Пхенян и на други места”.
Япония: Премиерът Шиндзо Абе каза, че Япония „подкрепя решимостта на правителството на САЩ и че никога няма да толерира разпространяването и използването на химически оръжия”.
Сирийските бунтовници: Водеща сирийска бунтовническа групировка каза, че един удар „не е достатъчен” и добави, че „има 26 въздушни бази, от които се нападат цивилни”.
Други реакции
Китай: Пекин излезе с нюансирана реакция и каза, че е „належащо” да се избягва „по-нататъшно влошаване на ситуацията”. Говорителка на външното министерство добави: „Противопоставяме се на използването на химически оръжия от която и да е страна, организация или лице при каквито и да било обстоятелства, за каквато и да било цел”.