Една седмица след като Великобритания задейства член 50, тя беше принудена да отстъпи от почти всичките си искания и на практика заплаши с война Испания. Предстоят още най-малко 103 седмици преговори.
Само седем дни, след като Тереза Мей написа писмото си и го връчи лично на европейските лидери, тонът на разговорите в идните две години вече е зададен. Политици предупреждават, че преговорите вероятно ще надхвърлят тази времева рамка.
Много неща се случиха след задействането на процеса по напускане на ЕС от Великобритания. Британският вестник Independent публикува седем от най-значимите събития и инциденти в последните седем дни.
1. Изказвания за война с Испания
Тереза Мей положи големи усилия за помирителен тон на писмото си, заявявайки, че Великобритания ще запази важните си исторически отношения с Европа. Но в тази история има и тежки моменти и споровете за Гибралтар бяха съживени.
Всичко започна с малка клауза в указанията на ЕС как ще започнат преговорите за Брекзит, от която става ясно, че всякакви промени на статута на Гибралтар ще изискват одобрението на Испания. Това породи заплахи за война и вестникарски кампании за военна офанзива срещу испански кораби.
Подстрекател беше бившият лидер на консерваторите Майкъл Хауърд, който съживи духа на Маргарет Тачър и войната за Фолклендските острови, като намекна, че Тереза Мей също не бива да се колебае да избие стотици хора, за да защити анклава.
Таблоидът Sun дори отпечата постер, който позволява на читателите му да обиждат по-лесно испанците, а Daily Mail разпалено предложи британската флотилия да се насочи срещу испанските кораби. Преговорите за Гибралтар все още не са започнали официално.
2. Нападение срещу бежанци в Кройдън
Последиците от Брекзит върху престъпленията, породени от омраза, станаха явни още от 24 юни: окрилени от националния вот в тяхна подкрепа, както го определиха, расистите започнаха да всяват страх сред хората в цялата страна.
Дни след изпращането на писмото за активирането на член 50 иракски кюрд, който намерил убежище във Великобритания, беше подложен на жесток побой. Няма явна връзка с Брекзит, но инцидентът се случи след ужасяващи расистки нападения, които се увеличиха в последната година.
3. 500 милиона паунда ще бъдат похарчени за нови паспорти
Брекзит ще има трайни последици за цялата икономика, бъдещето на Великобритания и може би на света. Но с началото на преговорите Великобритания трябва да реши най-големия проблем, породен от напускането на ЕС – европейските бюрократи вероятно ще принудят гордите британци да използват червени паспорти.
Дни след задействането на член 50 беше съобщено, че правителството иска да извади от употреба старите паспорти и да ги замени с по-англосаксонски на вид сини документи. Това ще струва общо 500 милиона паунда – много повече от спестеното в резултат на мерките за ограничаване на разходите в последните десет години.
4. Правителството опита да преговаря за сигурността, но бързо даде на заден ход след повсеместно осъждане
Предвид безпрецедентния характер на писмото за задействане на член 50, британските политици започнаха да мислят как Великобритания ще води преговорите. Гибралтар не е единствената малка клауза, която породи дипломатическа криза. Споменаването на проблемите за сигурността в писмото на Тереза Мей имаше същия ефект.
Мнозина интерпретираха позоваването на работата, която Великобритания върши за опазването на Европа, като заплаха, че страната ще спре да споделя разузнавателната си информация и експертиза в областта на сигурността с останалата част на континента, ако исканията й не бъдат удовлетворени.
Това веднага породи критики, че Мей и правителството й опитват да използват сигурността на народа като коз във воденето на преговорите.
Първоначално правителството зае твърда позиция, но по-късно отстъпи. Борис Джонсън каза на Европа, че ангажиментът на Великобритания към сигурността е безусловен и няма да бъде използван по време на преговорите.
5. Европейските политици отхвърлят почти всичко, което Великобритания поиска
Великобритания твърдеше, че може да договори сделката си за излизане от ЕС, като същевременно изгради нови отношения със страните от Европа. Председателят на Европейския съвет Доналд Туск каза, че подобно уреждане на отношенията е невъзможно.
Тереза Мей отговори, че сделката ще бъде договорена за две години. Други лидери й казаха, че графикът почти сигурно няма да бъде спазен.
Великобритания се надяваше, че ще може да постигне договореност с конкретни страни. Туск обаче каза, че отделни страни членки не могат да водят преговори, докато Великобритания не излезе от ЕС.
6. Великобритания трябваше да отстъпи от цялостната си позиция в преговорите
Писмото на Тереза Мей беше ясно: страната ще напусне ЕС и веднага ще започне преговори как да стане това и какви да бъдат търговските споразумения след приключването на процеса по напускане на съюза.
Отговорът на ЕС беше също толкова ясен: това просто не е възможно. След като Мей даде да се разбере, че ще води паралелни разговори за напускане на ЕС и за споразуменията след това, почти всички високопоставени политици в Европа възразиха.
Британският премиер дни наред не признаваше, че писмото й е неправилно и продължи да настоява, че ще се водят и двата вида преговори. Но само шест дни след началото на процеса Мей беше принудена да отстъпи от цялата си позиция.
7. Мей критикува шоколадовите яйца
Тереза Мей запази мълчание за война с Испания и за хода на преговорите, но беше много ясна по един въпрос. След началото на разногласията, породени от член 50, тя влезе в свои собствени разногласия – с Националния тръст и Cadbury за това какво име трябва да се даде на шоколадовите яйца.
След седмица на относителна тишина по важни проблеми, свързани с Брекзит, тя беше категорична, че думата Великден трябва да фигурира в името на борбата им с шоколадови яйца.
Мнозина критикуваха Мей, че не е заела също толкова категорична позиция по важни проблеми, като престъпленията, породени от омраза, „мюсюлманската забрана“ на Доналд Тръмп, заплахите за война или предложенията страната да похарчи стотици милиони паунди за промяна на цвета на паспортите.
Източник: profit.bg