Snapchat загуби $1.3 млрд., след като Facebook (отново) я копира

[elfsight_social_share_buttons id="1"]

Пореден – и вероятно не последен – епизод от дългата война на клонинги, която противопоставя Facebook на конкурента й Snapchat.

След като обогати всичките приложения от екосистемата си (Instagram, WhatsApp и Messenger) с идентична функция на Stories на Snapchat – формат, позволяващ да се публикува съдържание (снимки, видео и т. н.), което изчезва автоматично до 24 часа, от вторник Facebook също предлага тази функция.

Социалната мрежа нарече функцията Facebook Stories и започна да я предлага в цял свят. Освен това компанията от Менло Парк предоставя на потребителите си и цяла палитра от филтри, за да могат да променят снимките си по подобие на модела на Snapchat.

Преди една година Facebook купи компанията Masquerade – приложение, което позволява да се променят селфита и видеа, припомня френският вестник Les Echos.

Съобщенията веднага се отразиха на цената на акциите на Snap, която и без това е доста волатилна от излизането й на борсата в началото на март. Към 17.15 ч. вчера тя загуби близо 4.9% от стойността си, което представлява понижение с близо 1.3 млрд. долара на борсовата капитализация на приложението за кратки съобщения и видеа.

В същото време акциите на Facebook, която неотдавна премина прага от 400 млрд. долара на борсовата си капитализация, леко поскъпнаха във вторник.

Каква е причината за резкия спад на Snap, след като това не е първият път, в който Facebook се вдъхновява твърде директно от услугите й? Този път компанията копира функция на Snapchat директно във Facebook, която има 1.86 млрд. активни потребители на месец, според последната статистика от края на 2016 г.

Миранда Кер нападна Facebook за копирането на Snapchat. Годеницата на Еван Спигел няма профил в социалната мрежа, но има милиони последователи в притежаваната от компанията на Марк Закърбърг платформа Instagram. Именно Instagram наскоро въведе функционалности, наподобяващи тези на Snapchat

За сравнение, Snap се използва от 158 млн. души всеки ден спрямо 1.23 млрд. за социалната мрежа. В резултат на това съотношение 1 към 8, двата американски конкурента за момента не са в една и съща категория.

„Конкурентите на Snap могат да приложат идеите си върху по-широка база от потребители. Страхуваме се, че Snap е на път да се превърне в научно-развоен център за конкурентите си“, каза преди няколко седмици Лаура Мартин, анализатор от компанията Needham. Опасението й звучи още по-актуално днес.

[elfsight_social_share_buttons id="1"]