Как се формира работната заплата

[elfsight_social_share_buttons id="1"]

Формирането на нетната работа заплата за повечето служители и нещо, което се прави „там, в счетоводство“.

Чували са за фондовете „Безработица“ и „Пенсии“, но започват да се интересуват от тях едва когато трябва да получат някакво обезщетение от социалните служби. В повечето случаи и малко от тях са наясно как се формира заплатата и каква част от осигуровките е за сметка на работодателя и каква за служителя.

Това е така, тъй като хората обикновено се договорят за чиста заплата, а пък работодателят смята колко ще е брутното и колко ще му струва служителят. Договорът се подписва с посочена брутна сума.

От тази година влязоха в сила и по-високи осигуровки. Увеличението е с 1 процентен пункт на вноската за фонд „Пенсии“.

Тя става 13.8% за родените след 1959 г. (още 5% отиват в задължителните пенсионни фондове) и 18.8% за родените преди тази година (виж сметките). Увеличението се разпределя така – 0.56 за сметка на осигурителя и 0.44 за сметка на осигурения.

Максималният размер на осигурителния доход през тази година остава непроменен – 2600 лв. на месец. Минималният обаче расте заради минималната работна заплата и ще е 460 лв. (9.5% ръст спрямо 2016 г.).

По-долу представяме два примера за формиране на работната заплата – по трудов договор и по договор за управление на мениджър.

Източник: capital.bg

 

[elfsight_social_share_buttons id="1"]